Rękawiczki nitrylowe to najczęściej wybierane rękawiczki zarówno w medycynie, jak i w przemyśle. Dzięki swojej wytrzymałości i elastyczności są doskonałą alternatywą dla rękawiczek wykonanych z winylu i lateksu. Co jeszcze sprawia, że są najczęściej używane w tak wielu środowiskach?
Najpierw kilka słów o materiale – czym jest nitryl?
Nitryl to syntetyczna guma bez dodatku lateksu. Rękawiczki wykonane z tego materiału są równie elastyczne i wytrzymałe jak lateks, ale nie powodują alergii czy podrażnień skóry podczas użytkowania. Początkowo ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcji (w porównaniu do klasycznych rękawiczek) rękawiczki nitrylowe były znacznie droższe niż ich lateksowy odpowiednik. Jednakże rozwój technologiczny sprawił, że aktualnie rękawiczki wykonane z nitrylu mają podobną cenę do lateksowych. Dzięki temu są teraz powszechnie używane w placówkach medycznych, w przemyśle czy też kosmetyce.
Jakie są najważniejsze cechy rękawic z nitrylu?
Rękawiczki stanowią doskonałą ochronę dłoni przed czynnikami mikrobiologicznymi. Są wodoodporne i ściśle przylegają do dłoni. Ze względu na niewielką grubość materiału pozwalają na wykonywanie drobiazgowych i precyzyjnych zabiegów. Dodatkowo nie wydzielają żadnego zapachu, co jest szczególnie ważne przy dłuższym użytkowaniu.
Rękawiczki te odporne są również na działanie substancji chemicznych i tłuszczy.
Gdzie najczęściej korzysta się z rękawiczek nitrylowych?
Powszechnie stosowane jest rozróżnienie na rękawice medyczne oraz przemysłowe. Oba te rodzaje charakteryzują się nieco innymi cechami po to, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo i komfort użytkowania.Spośród rękawic medycznych wyróżnia się rękawiczki diagnostyczne, chirurgiczne i mikrochirurgiczne. Rękawiczki diagnostyczne używane są zwykle przez ratowników medycznych lub pielęgniarki w gabinetach zabiegowych. Rękawiczki chirurgiczne przeznaczone są do przeprowadzania zabiegów operacyjnych. W związku z tym pakuje się je sterylnie po jednej parze.Rękawice stosowane w przemyśle znajdują szerokie zastosowanie w motoryzacji, w produkcji artykułów chemicznych i żywności. Aby zapewnić większą ochronę i wytrzymałość, te rękawice często posiadają wzmocnienia na palcach.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa-Anmar