Choroby skóry dłoni wynikają ze złej pielęgnacji lub uwarunkowań genetycznych. Szczególnie w okresie zimowym warto stosować odpowiednie kremy.
Pielęgnacja skóry dłoni
Czasami pielęgnacja może jednak nie wystarczyć, wtedy trzeba jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Często przez dotyk może dojść do zarażenia. Zarodniki grzybów i pasożyty są odpowiedzialne za wywołanie niektórych chorób. Niemniej groźne są bakterie oraz wirusy, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Gdy choroba się rozwinie to mogą pomóc tylko odpowiednio dobrane leki.
Grzybica to niezwykle problematyczna i często występująca choroba skóry dłoni. U niektórych osób przebieg grzybicy ma charakter przewlekły i pacjent odczuwa bardzo duży dyskomfort. Z reguły grzybica rąk bardzo szybko przenosi się na stopy. Dermatofity, czyli grzyby chorobotwórcze wywołują grzybicę. Grzybica z reguły występuje u ludzi z obniżoną odpornością. Często towarzyszy jej także grzybica paznokci, na skutek której paznokcie robią się brązowe lub żółte.
Dostępne preparaty w aptekach
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w aptekach dostępne są preparaty, które mogą pomóc z grzybicą. Kolejną chorobą wywoływaną przez grzyby jest drożdżyca. Zazwyczaj występuje w przestrzeniach między palcami, ale czasami może też pojawić się na zewnętrznej stronie dłoni.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że drożdżyca dotyka z reguły kobiety w średnim wieku. Rozwarstwianie się naskórka oraz pękanie skóry to najpopularniejsze objawy drożdżycy. Choroba pojawia się także u ludzi chorych na AIDS lub cukrzycę, czyli schorzenia, które powoli, ale systematycznie wyniszczają organizm.
Rodzaje chorób skóry dłoni
Choroby skóry dłoni znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie i zmniejszają pewność siebie. Niestety dłonie są bardzo dobrze widoczne, dlatego nie da się tego w żaden sposób ukryć. Niektórzy starają się chodzić w rękawiczkach, ale jest to tylko doraźny sposób. Blisko 10% ludzi na świecie choruje na egzemę, czyli zapalenie skóry, które cechuje się występowaniem wyprysków.
Chorują najczęściej ludzie ze skłonnościami genetycznymi lub podatni na czynniki zewnętrzne. Egzema pojawia się dosyć często u osób, które pracują przy układaniu włosów lub sprzątaniu. Występuje zazwyczaj na palcach rąk i stóp. Choroby skóry dłoni są niezwykle uciążliwe, ale da się je leczyć.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.