Skip to content Skip to footer

Przygotowanie śliwek w occie winnym

Lato to wspaniały okres, w którym możemy się cieszyć smakiem świeżych owoców i warzyw. Jeżeli chcemy jak najdłużej utrzymać je w stanie dobrym do spożycia powinniśmy poddać je odpowiedniej obróbce. Jednym ze smacznych rozwiązań mogą być śliwki w occie winnym.

Śliwki i ocet dla zdrowia

Zarówno śliwki, jak i ocet posiadają wspaniałe właściwości antyoksydacyjne, które nie tylko zagwarantują wzmocnienia naszego organizmu przed zimą, ale przede wszystkim spowolnią proces starzenia.

Przy regularnym spożywaniu dużej ilości antyoksydantów, jak tych znajdujących się w śliwkach i occie możemy mieć pewność, że zmarszczki, czy też różnorodne przebarwienia na skórze pojawią się dużo później.

W przypadku śliwek możemy też liczyć witaminy A, C oraz sporadycznie występującą w owocach witaminę E. Ponadto śliwki to dobre źródło różnorodnych minerałów między innymi potasu, żelaza, magnezu, czy też wapnia.

Potrzebne składniki

Aby móc cieszyć się wspaniałym smakiem, jaki oferują śliwki w occie winnym oraz ich prozdrowotnymi właściwościami musimy mieć:

-1 kg śliwek (najlepiej słodkie węgierki)
-1/2 kg cukru
-1/2 szklanki octu winnego (6%)
-1 płaską łyżkę goździków
-1 łyżeczkę cynamonu

Początkowo musimy dokładnie umyć śliwki oraz słoiki. Ze śliwek wyciągamy znajdujące się w nich pestki oraz układamy je ciasto we wcześniej przygotowanych słoikach. Kolejnym krokiem jest przygotowanie syropu.

W tym celu na niewielkim ogniu mieszamy wszystkie pozostałe składniki (ocet, cukier oraz przyprawy w postaci goździków oraz cynamonu). Należy uzyskać syrop o odpowiedniej gęstości, który wlewamy do słoików. Ostatnim etapem będzie zawekowanie produktu.

Jak odpowiednio zawekować?

Wekowanie śliwek w occie winnym jest bardzo proste. Jedyne czego potrzebujemy to dobrze umyty klasyczny słoik z nakrętką. Ważne, aby nie miał żadnych gumek, zawiasów i był w dobrym stanie (bez rdzy na wieku)

W pierwszej kolejności bierzemy duży garnek, na którego dnie rozkładamy kuchenną ściereczkę. Zapobiegnie ona pęknięciu słoików. Ustawiamy słoiki w garnku tak, aby woda mogła swobodnie przepływać. Ważne, aby poziom wody był o 3 cm niższy od wysokości słoików!.

W ten sposób wekujemy przez 20 min, wyciągamy słoiki, owijamy je w materiał i układamy na kilka godzin wiekiem do dołu. Do otwarcia powinniśmy poczekać przynajmniej 2 tygodnie.