Skip to content Skip to footer

Badanie immunologiczne w przypadku alergii i nie tylko

Kiedy zaczyna się wiosna, mnóstwo osób zaczyna chorować. Dlaczego tak jest, skoro robi się ciepło, zielono i po długiej zimie wreszcie można wyjść na spacer bez czapki i kurtki? A wiele osób właśnie wtedy kicha, kaszle, płacze, a nawet doznaje ataków duszności. No właśnie, wszystko przez te alergie.

Skąd się bierze alergia?

Alergia w obecnych czasach stała się bardzo powszechną chorobą, a dokładniej nieprawidłową reakcją organizmu. A co gorsze częstotliwość jej występowania zwiększa się z roku na rok. Niektórzy uważają, że alergie to skutek życia w zbyt sterylnych warunkach i przesadnego dbania o higienę. Inni wiążą je z zanieczyszczeniami powietrza, wody pitnej i jedzenia.

Jak zatem powstaje alergia?

No więc dzieje się czasem tak, że organizm błędnie rozpoznaje zagrożenie i zaczyna walczyć z czynnikami w ogóle dla niego nieszkodliwymi. Wtedy kontakt organizmu z substancją alergiczną może wywołać specyficzną reakcję. Wśród objawów może wystąpić np. zapalenie błony śluzowej nosa, astma czy atopowe zapalenie skóry.Mogą wystąpić również nietolerancje pokarmowe, a rzadziej występującą alergią jest alergia polekowa, która wykształca się w związku z przyjmowaniem leku.Bardzo groźnym zjawiskiem związanym z alergią jest możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego w wyniku kontaktu z alergenem. To gwałtowna reakcja organizmu, która może doprowadzić nawet do śmierci.

Metody leczenia – badanie immunologiczne

Oczywiście najlepiej byłoby unikać kontaktu z alergenem, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też stosuje się przede wszystkim badania immunologiczne. Poprzedza je wywiad lekarski. Badanie immunologiczne polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi, do której wprowadza się różne antygeny i obserwuje reakcję. Przeprowadzona diagnostyka immunologiczna decyduje o dalszym leczeniu. I tu najczęściej stosuje się farmakoterapię lub immunoterapię swoistym antygenem czyli odczulanie tym, co wywołuje alergię. Odczulanie prowadzi do znacznego zmniejszenia nasienia objawów uczulenia lub nawet całkowitego ich ustąpienia. To bardzo skuteczna metoda, polegająca na podawaniu choremu podskórnie dawek antygenu, stopniowo zwiększanych.

Diagnostyka immunologiczna a walka z chorobami

Badania immunologiczne mają przed sobą wielką przyszłość, gdy chodzi o walkę z chorobami alergicznymi, ale nie tylko. Coraz częściej diagnostykę immunologiczną stosuje się w przypadku np. kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub w przypadku częstych poronień. Na badanie immunologiczne kieruje się też osoby, u których podejrzewa się AIDS, stwardnienie rozsiane czy cukrzycę typu I i wiele, wiele innych schorzeń.