Skip to content Skip to footer

Choroby żył – przyczyny i leczenie

Choroby naczyniowe są dość powszechnie występującą dolegliwością. Obszar chorobowy najczęściej obejmuje tętnice, żyły oraz naczynia chłonne. Choroby naczyniowe pojawiają się z wielu różnych powodów. Mogą to być wrodzone wady, różnego rodzaju przebyte wcześniej infekcje, zmiany zwyrodnieniowe, a także nowotwory.

Choroby nóg to dolegliwości, których absolutnie nie wolno lekceważyć. Nieleczone choroby żył mogą prowadzić do ich zwężenia lub rozszerzenia, a to może z kolei być przyczyną chorób takich jak miażdżyca, zespół Marfana, zatory żylne czy zagrażająca życiu zakrzepica.

Choroby nóg – żylaki

Choroby żył, które najczęściej objawiają się w postaci żylaków, dotykają niemal 1/4 całego społeczeństwa. W zdecydowanej większość przypadków, choroby naczyniowe są przypadłością dorosłych kobiet. Główną przyczyną takiego stanu są różnego rodzaju zaburzenia hormonalne czy przebyte ciąże.

Żylaki objawiają się opuchnięciami oraz widocznymi przez skórę żyłami w okolicach ud i łydek. Prześwitujące przez skórę żyłki są najczęściej poskręcane i w większości przypadków powodują ból i dyskomfort.

Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania żylaków, ale największe znaczenie ma podłoże genetyczne. Takie nieprawidłowości polegają na zwykle na wadach zastawek żylnych. Krew, która powinna przepływać w stronę serca, cofa się do układu powierzchniowego.

Uwarunkowania genetyczne nie są jednak jedyną przyczyną powstawania żylaków. Nie bez znaczenia są także czynniki takie jak praca związana z długotrwałym staniem, nadwaga i otyłość, zbyt wysoka temperatura w miejscu pracy, wszelkiego rodzaju urazy, operacje oraz ciąża.

Jak leczyć żylaki nóg?

Jedną z najpopularniejszych obecnie metod leczenia żylaków jest laserowe zamykanie żył, w których wykryto nieprawidłowości zastawek. Światło lasera powoduje obkurczenie i zwłóknienie uszkodzonej żyły. Dla większego komfortu pacjenta, tego typu zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg polega na nakłuciu i wprowadzeniu wgłąb żyły światłowodu, który zamyka żyłę za pomocą włókna lasera. Dla lepszego efektu zabieg laserowego zamykania żył może zostać uzupełniony o inne zabiegi, takie jak skleroterapia, polegająca na chemicznym ostrzykiwaniu żył.