Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o histeroskopii?

Histeroskopia to zabieg mający na celu stwierdzenie i usuniecie pewnych groźnych zmian w obrębie układu rozrodczego kobiety. Dodatkowo pozwala walczyć z niepłodnością oraz częstymi poronieniami. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Na czym polega histeroskopia operacyjna?

Każdy zabieg operacyjny poprzedzany jest odpowiednim badaniem – w tym wypadku jest to histeroskopia diagnostyczna. Dzięki niej specjalista może stwierdzić obecność np. guzków, polipów, nowotworów, mięśniaków, zrostów i innych nieprawidłowości w macicy. Histeroskopia nie jest skomplikowaną operacją – to krótki, około 30-minutowy zabieg, do wykonywania którego najczęściej stosowane jest znieczulenie ogólne. Wcześniej pacjentka zażywa przez pewien czas leki, musi również przejść określone badania, m.in. cytologię i USG. Na kilka godzin przed zabiegiem nie można niczego pić ani jeść. Dokładne wytyczne, co do przygotowań do histeroskopii, zostają podane przez lekarza.

Przebieg histeroskopii

Pacjentka ma podane znieczulenie, a także odpowiednie środki, bez których histeroskopia operacyjna nie jest możliwa. Całość wykonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Narzędziem takim jest histeroskop, a niekiedy stosowany bywa również resektoskop. Po usunięciu wszystkich nieprawidłowości, pacjentka dość szybko dochodzi do formy – zwykle już po paru godzinach może opuścić szpital. Jednak w razie problemów jej pobyt w placówce bywa przedłużany do następnego dnia. Trzeba też unikać zbliżeń seksualnych oraz nadmiaru aktywności ruchowej. Lepiej zrezygnować również z ciepłych, długich kąpieli. Histeroskopia rzadko kończy się powikłaniami. Jeśli jednak dojdzie do komplikacji, zwykle objawiają się one krwawieniami, zakażeniem, a w sporadycznych przypadkach pęknięciami.

Histeroskopia cena

Nie da się ukryć, że w momencie, gdy lekarz zleca zabieg taki, jak histeroskopia cena jest jedną z rzeczy, które bardzo interesują wszystkie pacjentki. W tym przypadku kwoty te z reguły dość mocno się wahają – mogą wynosić zarówno 1000, jak i 3000 złotych. Histeroskopia operacyjna wykonywana jest jednak nie tylko w prywatnych klinikach, ale również w może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wówczas przeprowadza się ją bezpłatnie. Trzeba się jednak liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na termin zabiegu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/histeroskopia