Skip to content Skip to footer

Leczenie odleżyn na plecach

U osób starszych czy przykutych poprzez różnego rodzaju chorobę do łóżka, pojawiają się często odleżyny. Czym one dokładnie są? Jak je leczyć? Jak pielęgnować odleżyny na plecach? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…

Czym jest odleżyna?

Na początek warto jednak tak w zasadzie w ogóle wyjaśnić nieco zagadnienie odleżyny – co to w ogóle jest? Otóż jeśli osoba leży czy siedzi nieruchomo dłuższy czas, kilka punktów w ciele jest uciskanych. Każdy z nas zapewne poczuł to, kiedy po dłuższym czasie siedzenia w biurze wstał i odczuwał drętwienie w nogach oraz w miejscach, gdzie kości miednicy dociskały ciało do krzesła, tamując tym samym przepływ krwi.

Normalnie jednak, całkowicie nie zdając sobie z tego sprawy, delikatnie się wiercimy – w nocy zmieniamy pozycję snu, za dnia poprawiamy się co chwila na krześle. Osoba sparaliżowana czy leżąca z powodu chorób jednak nie będzie mogła tego zrobić. W związku z tym, na skutek niedokrwienia, wytworzy się ognisko martwicy, zwane właśnie odleżyną.

Są cztery główne stopnie odleżyn. Na początku mamy tylko zaczerwienienie, jednak z czasem pojawia się głębokie owrzodzenie, które może być bardzo bolesne.

Jak leczyć odleżyny na plecach?

Przejdźmy jednak już do tego, jak leczyć odleżyny na plecach. Pytanie pojawia się jednak – dlaczego akurat na plecach? Otóż najzwyczajniej w świecie tam najczęściej się one tworzą. Osoba leży na plecach i wówczas największy nacisk jest w okolicy kości krzyżowej i łopatek.

Jak pielęgnować odleżynę? Przede wszystkim powinna ją zobaczyć pielęgniarka lub lekarz leczący pacjenta. Najważniejsze jest także to, aby dalej już nie uciskać tej okolicy, zatem chory nie może na niej leżeć. Co więcej – musimy zapobiegać również powstawaniu innych odleżyn, dlatego konieczna jest zmiana pozycji chorego co ok. 2 godziny.

W momencie, kiedy już powstało owrzodzenie, konieczne jest zazwyczaj chirurgiczne wyczyszczenie rany. Ponadto stosowane są opatrunki z dodatkiem soli srebra, które przyspieszają ziarninowanie rany, czyli naturalny proces jej gojenia.

O czym pamiętać?

W kwestii tego, jak leczyć odleżyny na plecach trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim odleżyna zawsze jest dość niebezpiecznym stanem – jest to nie tylko ogromna bolesność dla osoby chorej, ale również potencjalne środowisko namnażania się bakterii, które dadzą początek sepsie

Następnie pamiętajmy, że osoby szczególnie narażone na odleżyny to nie tylko osoby sparaliżowane, nie mogące chodzić, ciężko chorujące i leżące. Odleżyny u starszych osób powstają naprawdę łatwo i mogą nawet dotyczyć naszej babci, która z powodu skręcenia kostki, tylko chwilowo leży w łóżku.