Skip to content Skip to footer

Rękawiczki medyczne

Jednorazowe rękawiczki medyczne obowiązkowo stosuje się we wszelkich formach pracy z pacjentem w placówkach ochrony zdrowia lub w laboratoriach medycznych. Bez nich trudno wyobrazić sobie, nie tylko wykonywanie różnych zabiegów, ale także standardowych działań, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, i bezpośrednio po niej.

Z czego wykonuje się rękawiczki medyczne?

Na rynku istnieje sporo rodzajów rękawiczek stosowanych w zawodach związanych z leczeniem i profilaktyką. Ich wybór zależy od specyfiki wykonywanej pracy, ale także od indywidualnych upodobań noszącego. Produkty tego rodzaju powinny spełniać określone normy jak np. norma EN 455 – 1, która mówi o odpowiedniej szczelności wyrobów medycznych tego typu, aby stanowiły barierę pomiędzy skórą a wszechobecnymi patogenami.

Wyróżnia się np. rękawiczki nitrylowe, które wykonane są z mocnego kauczuku akrylonitrylo – butadienowego. Jest to mocny materiał zapobiegający rozdarciom i pęknięciom, gdy dana osoba ma do czynienia np. z ostrymi przedmiotami bądź igłami. Występują także rękawiczki lateksowe z kauczuku naturalnego, który jest bardzo elastycznym i rozciągliwym surowcem. Popularne są również rękawiczki foliowe oraz winylowe. Te pierwsze raczej wykonywane są przy pracach porządkowych i obarczonych małym ryzykiem. Z kolei te drugie produkowane są z polichlorku winylu, czyli PCV. Skutecznie zapobiegają kontaktowi ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, więc przydają się np. w aptekach i laboratoriach.

Osłony rąk i ich zastosowanie

Rękawiczki medyczne mają szerokie zastosowanie. Używają ich na co dzień lekarze, pielęgniarki i każda osoba, która ma do czynienia ze środowiskiem szpitalnym bądź sanitarnym. Rolą rękawic jest ochrona obu stron, zarówno pacjenta, jak i pracownika placówki medycznej.

Oczywiście możliwości stosowania rękawiczek medycznych są znacznie większe. Powszechnie używają ich kosmetyczki, specjaliści od tatuażu i osoby prowadzące salony medycyny estetycznej czy kliniki dentystyczne. Rękawiczek może zresztą potrzebować każdy podczas wizyt w miejscach publicznych i dostępnych dla wszystkich toalet, oraz szaletów miejskich.

Potencjalne skutki nieużywania rękawiczek

Brak odpowiedniego zabezpieczenia w postaci funkcjonalnych rękawic dla wielu osób może się skończyć tragicznie. Zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień mają do czynienia z próbkami materiału ludzkiego do badań bądź z pacjentami chorującymi na zakaźne choroby skóry. Uważać trzeba również na skażone odpady medyczne, więc rękawiczki przydadzą się osobom dokonującym utylizacji.

Skutkiem nienoszenia rękawiczek może być przenoszenie bakterii i drobnoustrojów na ręce a z nich na całe ciało i bezpośrednio do jamy ustnej, skąd dostają się do wnętrza organizmu. Każdego dnia człowiek jest narażony np. na dotykanie klamek, poręczy, wózków sklepowych, które dotykały inne osoby. Nigdy nie ma pewności, czy osoby te miały czyste ręce i były w pełni zdrowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.