Skip to content Skip to footer

Szwy wchłanialne – zalety i wady

Choć dla wielu osób pojawienie się na rynku szwów wchłanialnych może nie wydawać się przełomowe, to jednak dla medycyny, ale też dla pacjentów było to naprawdę spore osiągnięcie. Warto więc poznać to, jakie są najważniejsze zalety takich szwów, a przede wszystkim dowiedzieć się, czy nici chirurgiczne rozpuszczalne mają jakieś wady. Jak to więc wygląda od strony nieco bardziej szczegółowej?

Szwy rozpuszczalne — najważniejsze zalety

Jak każdy doskonale wie, nawet najmniejszy zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu skóry i znajdujących się głębiej tkanek, oznacza konieczność założenia szwów. Celem jest w tym wypadku podtrzymanie tkanek, a także umożliwienie im ponownego połączenia się i wyleczenie. Standardowo po takim zszyciu rany konieczne było udanie się do lekarza, aby z zagojonego już miejsca wyjął nić. O ile wyciągnięcie jej z rany na nodze lub ręce nie jest specjalnie uporczywe, to już jednak wyciąganie nici z oka lub też z organów wewnętrznych, może sprawiać sporo trudności.Dlatego też właśnie pojawiły się Szwy wchłanialne, które po kilkudziesięciu dniach samoistnie zanikają. Oznacza to, że nie ma konieczności udawania się do lekarza w celu ich usunięcia.Co ciekawe, nici chirurgiczne rozpuszczalne mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę — ich stosowanie powoduje, że w miejscu rozcięcia nie powstaje blizna. Z tego też powodu szwy rozpuszczalne powszechnie stosowane są np. w zabiegach chirurgii estetycznej, ponieważ umożliwiają one wygodne poprawienie np. elementów twarzy, bez ryzyka pozostawienia na niej śladów po operacji.

Czy szwy wchłanialne mają jakieś wady?

Na koniec warto sobie jeszcze zadać pytanie, czy tego rodzaju szwy mają jakieś wady. W końcu nie trzeba ich wyciągać, a także nie pozostawiają one blizn. Czy taki wynalazek może mieć jakieś minusy?Jak się okazuje, ogromną wadą takiego rozwiązania jest fakt, że często zbyt szybko się dane szwy rozpuszczają. Powoduje to, że nie można ich stosować w przypadku miejsc, które wymagają dłuższego leczenia. Spokojnie można szwy tego rodzaju wykorzystywać np. do okulistyki, medycyny estetyczne czy też powierzchownych ran na skórze, lecz już zabiegi związane z układem naczyniowo sercowym na takiej nici nie mogą polegać, ponieważ wymagają trwałego oraz bardzo mocnego złączenia tkanek.