Dezynfekcja sterylizacja jest niezbędna w wielu różnych punktach. Powinny korzystać z niej szpitale, przychodnie, gabinety medyczne i stomatologiczne, studia tatuażu, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie. Jak wyglądają urządzenia, którymi można dezynfekować sprzęt? Czym się charakteryzują i jak je rozpoznać?
Autoklawy
To klasyczne urządzenia, dla których dezynfekcja i sterylizacja nie jest żadnym problemem. Wykorzystują one parę wodną i wysokie ciśnienie. Przebiega w nich sterylizacja medyczna, która ma na celu nie tylko usunięcie drobnoustrojów, ale także ich przetrwalników. Dzięki temu wysterylizowany sprzęt jest naprawdę czysty i bezpieczny w użyciu. Autoklawy z zewnątrz mogą przypominać niewielką szafkę z licznymi guzikami alo rozbudowanym programatorem. Umożliwia on dostosowanie temperatury i ciśnienia procesu do umieszczonych w urządzeniu narzędzi. To bardzo ważne, bo sterylizacja medyczna materiałów bawełnianych, tworzyw sztucznych i opakowanych narzędzi będzie zupełnie inna. Co ciekawe sterylizacji można poddać też zupełnie nowe narzędzia, które znajdują się jeszcze w opakowaniach. Dzięki temu można dodatkowo upewnić się, że nie znajdują się na nich żadne formy przetrwalnikowe patogenów bez konieczności zrywania z nich folii ochronnej.
Sterylizacja promieniowaniem
Alternatywą są urządzenia, które do sterylizacji wykorzystują promieniowanie ultrafioletowe. W ich wypadku Dezynfekcja sterylizacja przebiega na skutek tego, że promieniowanie rozbija ściany komórkowe poszczególnych patogenów i tym samym rozbija je i niszczy. Promieniowanie ultrafioletowe jest też wykorzystywane do sterylizacji pomieszczeń w szpitalach, przychodniach i laboratoriach. To skuteczna metoda, ale trzeba na nią uważać. Promieniowanie ma też negatywny wpływ na zdrowie człowieka i należy unikać z nim kontaktu. Bardzo ważne jest więc, by korzystać z urządzenia zgodnie z instrukcją, a dezynfekcja i sterylizacja w nim będą bezpieczne i co jeszcze ważniejsze – skuteczne.
Dezynfekcja płynami
Do dezynfekcji, którą wykonuje się na bieżąco, można używać także specjalnych płynów. Nie można jednak mieć wątpliwości, że jest to metoda o znacznie niższej skuteczności niż stosowanie autoklawu lub lamp UV.