Choroba Alzheimera jest chorobą neurologiczną, polega na stopniowym zanikaniu komórek mózgowych. Pierwsze objawy nie są niepokojące, problemy z koncentracją, zapominanie o drobnych sprawach. Z czasem objawy będą się nasilać i chory będzie wymagał opieki całodobowej.
Jak zapewnić choremu właściwą opiekę?
Niestety nie jest to łatwe, zwłaszcza w stanie zaawansowanego Alzheimera. Chorego należy przede wszystkim otoczyć serdecznością i wykazywać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Nie wolno mu się sprzeciwiać, prostować jego wypowiedzi, bo może powodować to niekontrolowane wybuchy złości i agresji.
Znacznie poważniejszym problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa choremu i pozostałym członkom rodziny. W wyniku zaniku pamięci niepostrzeżenie może wyjść z domu i nie będzie umiał do niego wrócić. Zabezpieczenia wymagają także kuchnia oraz łazienka. Z zasięgu chorego należy usunąć wszystkie niebezpieczne przedmioty i cenne dokumenty. Chory musi mieć zapewnioną całodobową opiekę. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego czasami trzeba znaleźć dom opieki dla chorych na Alzheimera.
Jak wybrać zakład opiekuńczo leczniczy Warszawa i okolice
Domy opieki okolice Warszawy zawsze są oblężone, chętnych jest znacznie więcej niż miejsc, zwłaszcza wtedy, gdy domy opiekuńcze Warszawa i okolice są profesjonalne i zapewniają właściwą opiekę.
Wybierając zakład opiekuńczo leczniczy warszawa i okolice należy najpierw zebrać o nim jak najwięcej informacji. Pierwsze dotyczą warunków lokalowych, wielkości pokojów, ich standardów oraz otoczenia budynku. Ważne, by dom opieki dla chorych na Alzheimera położony był w parku lub w ogrodzie, chorzy będą mieć wtedy zapewniony odpoczynek na świeżym powietrzu. Wszystkie te informacje można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych zakładów opieki.
Sprawdzenie opieki nad chorymi, zakresu rzeczywistych usług medycznych i podejścia opiekunów do pensjonariuszy jest już trudniejsze. Pomocne mogą być fora internetowe, ale najlepiej jest odwiedzić poszczególne domy opieki okolice Warszawy i sprawdzić warunki osobiście. Podczas wizyty trzeba zwrócić uwagę na nastroje podopiecznych, czy są uśmiechnięci, spokojni i zadowoleni. O ile to możliwe, można z nimi trochę porozmawiać. Dyskretnie trzeba także obserwować stosunek opiekunów do chorych.
Jeżeli wszystkie wrażenia są pozytywne można podpisać umowę i precyzyjnie określić w niej warunki pobytu chorego w domu opieki.