Człowiek jest nieustannie narażony na choroby i schorzenia. W zależności od odporności i uwarunkowań genetycznych, mamy skłonność do chorowania często z przyczyn od nas niezależnych. Są jednak i choroby, które nie wydają się aż tak oczywiste i często są bagatelizowane. Mowa tu przede wszystkim o depresji – trudnej chorobie współczesnych czasów.
Na czym polega depresja?
Depresja to stan psychiczny, który wywołuje skrajną apatię, zniechęcenie, drażliwość. Depresja jest dosyć trudna do zdiagnozowania, bo często nie wiadomo czy to chwilowy stan w odniesieniu do pewnej sytuacji czy stan który trwa dłuższy czas.
Już pierwsza wizyta u psychologa, pozwoli stwierdzić czy chorujemy na depresję i w jaki sposób możemy ją skutecznie wyleczyć. Depresja może w życiu mocno przeszkadzać, przez tą chorobę często odsuwamy się od rodziny i znajomych, w ogóle nie utrzymujemy kontaktów towarzyskich.
Ważnym aspektem depresji jest także niskie mniemanie o sobie. Osoba chorująca na depresję, ma wrażenie że dla nikogo się nie liczy, uważa że jest nieatrakcyjna i nic nie potrafi. To niestety odbija się na życiu prywatny i zawodowym.
Pomoc specjalisty
Każda osoba, która zauważy u siebie pierwsze objawy depresji, powinna się jak najprędzej zapisać na pierwszą wizytę u psychologa. Bardzo często pierwsza wizyta u psychologa nic nie kosztuje a bardzo dużo można dzięki niej zyskać.
Oczywiście nie wystarczy jedna wizyta by wyjść z tej choroby ale na pewno jest to pierwszy krok w stronę wyzdrowienia. Pomoc specjalisty psychologa jest niezbędna w każdym stanie depresyjnym, bo samemu jest bardzo trudno wyjść z tego stanu.
Warto też obserwować swoje otoczenie, swoich bliskich i rodzinę i w sytuacji gdy zauważy się, że ktoś ma problemy natury depresyjnej, zachęcić go do zapisania się na pierwszą wizytę u psychologa.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Jeśli jest to pierwsza wizyta u psychologa, to z pewnością będzie to bardzo swobodna wizyta, na której lekarz i pacjent będą się poznawać. Na początek należy wytłumaczyć z jakim problemem się przyszło, czasem jednak jest to dosyć trudne.
Dobry psycholog już po krótkiej rozmowie odkryje jakie są główne problemy jego pacjenta. To bardzo ważne, bo ukierunkuje to terapię, którą będzie on wdrażał w odniesieniu do danego pacjenta.
Wizyta u psychologa może być bardzo emocjonalna, na pewno nie będzie to wesoła wizyta. Można jednak z czystym sumieniem stwierdzić, że wizyty u psychologa prawie zawsze pomagają rozwiązać problemy natury psychicznej i pozbyć się depresji.