Skip to content Skip to footer

Leczenie ortodontyczne – co trzeba wiedzieć?

Usuwanie wad zgryzu to dziś powszechna sprawa, na którą decyduje się mnóstwo osób. Dostępne obecnie metody i narzędzia pozwalają na likwidację nawet najbardziej skomplikowanych problemów, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Warto dowiedzieć się nieco więcej o leczeniu ortodontycznym.

Ortodonta Poznań – kiedy przyjść na wizytę?

Na spotkanie ze specjalistą powinny umówić się osoby, których uzębienie wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości związane z ustawieniem w jamie ustnej. Rodzajów wad zgryzu może być wiele – najczęściej spotykane jest przesunięcie względem siebie szczęki i żuchwy (przodozgryz i tyłozgryz) oraz brak zetknięcia się górnego i dolnego łuku zębowego (tzw. zgryz otwarty). Ponadto u pacjentów stwierdza się często stłoczenie zębów, diastemy oraz zgryz krzyżowy i głęboki.

Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości związane z budową swojej jamy ustnej, powinien zgłosić się na profesjonalną konsultację. O tym, czy trzeba rozpocząć leczenie oraz jaką formę powinno ono przybrać, musi zadecydować specjalista. Ortodonta dziecięcy Poznań to miejsce przyjazne najmłodszym pacjentom. Trzeba jednak podkreślić, że na terapię może zdecydować się każdy – również dorosły. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o tego typu leczenie.

Aparaty ortodontyczne Poznań – dla kogo?

Korygowanie wad zgryzu i ustawień zębów odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych. Ich rodzaj dobrany jest na podstawie typu anomalii oraz wieku pacjenta. Całą procedurą zajmuje się wykwalifikowany ortodonta Poznań – w razie pytań lub wątpliwości można poprosić o dodatkowe wyjaśnienia. Trzeba pamiętać, że prawidłowe dopasowanie aparatu to bardzo indywidualna sprawa, która odgrywa kluczową rolę dla końcowego efektu całego procesu leczenia. U osób dorosłych i starszych nastolatków zazwyczaj w grę wchodzą jedynie wersje stałe. W takim wypadku aparat zakładany jest na dłuższy czas – z reguły nie krótszy niż 12 miesięcy – a pacjent nie ma możliwości zdjęcia go nawet na moment.

Z kolei ortodonta dziecięcy Poznań zaleca pacjentom do 12. roku życia modele ruchome. Co to oznacza? Dziecko, którego zęby lub budowa jamy ustnej wykazują jakiekolwiek zaburzenia, otrzymuje odpowiednio wykonany aparat, który musi zakładać na noc i dodatkowo nosić w ciągu dnia przez parę godzin. Może zatem zdejmowania go np. do jedzenia czy na czas pobytu w szkole. Wszystkie aparaty ortodontyczne Poznań to gwarancja pięknego uśmiechu, prostych zębów i idealnego zgryzu. Warto więc zgłosić się na wizytę u specjalisty w celu konsultacji.