Skip to content Skip to footer

Sauny ogrodowe

O tym, że przebywanie w saunie wiąże się z wieloma korzyściami, wiadomo nie od dziś. Z łaźni parowych korzystano już w starożytności i to w różnych częściach świata. Obecnie w Polsce coraz więcej osób jest zainteresowanych saunami ogrodowymi zbudowanymi na wzór tradycyjnych fińskich saun, ale popularne stają się też nowoczesne projekty.

Jak sauna działa na organizm?

Przebywanie w saunie sprawia, że temperatura ciała wzrasta. Podnosi się ona o około 1 stopień Celsjusza, zaś temperatura skóry sięga nawet 42 stopni. Jak wiadomo, nie jest to stan normalny dla ciała, dlatego uruchamia ono mechanizmy obronne – zintensyfikowane zostaje zwalczanie bakterii i wirusów. Co za tym idzie, odporność organizmu wzrasta, następuje jego hartowanie.

Nie dziwi zatem, że zwłaszcza Skandynawowie, którzy żyją w surowym klimacie, upodobali sobie sauny. Dzięki nim mroźna pogoda nie sprzyja już tak bardzo przeziębieniom i różnym infekcjom, o które nietrudno w zimie. Sauna do ogrodu to także miejsce, w którym można odprężyć się i zrelaksować, działa ona antydepresyjnie, gdy przez długi czas brakuje słońca i ciepłych dni. Ponadto zmniejsza ból mięśni i stawów, a także bóle kręgosłupa.

Korzyści dla skóry

Zamiast jeździć do spa, można zainwestować w swoją własną saunę ogrodową. Choć wydatek jest niebagatelny, to jednak jest to praktyczna inwestycja na długo.

Dzięki działaniu sauny można zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale też i o urodę. Piękna, czysta skóra o zdrowym kolorycie to rezultat regularnych wizyt w saunie, dlatego warto mieć do dyspozycji swoją prywatną beczkę albo domek, w których można się porządnie wypocić.

Sauna sprawia, że pory skóry ulegają oczyszczeniu, staje się ona lepiej ukrwiona i wygląda zdrowiej. Trudno tego nie docenić!

Sauna do ogrodu – opcje dla każdego

Obecnie można wybierać spośród naprawdę różnych modeli saun do ogrodu. W zależności od wolnego miejsca, jakim się dysponuje i potrzeb rodziny, mogą to być budowle, w których wnętrzu zmieści się nawet 10 osób. Sauny ogrodowe różnią się rozmiarami oraz kształtem.

Zainteresowanych tradycyjnymi łaźniami fińskimi można zachęcić do zakupu sauny w kształcie beczki. Warto też wziąć pod uwagę sauny ogrodowe o konstrukcji przypominającej mały domek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.pl.