Skip to content Skip to footer

Charakterystyka endometriozy i jej objawy

Kobiece choroby powodują zakłopotanie i nierzadko wstyd. Spowodowane jest to faktem, iż ingerują one w intymną sferę kobiecą.
Wśród chorób, które występują jedynie u płci pięknej, wyróżnia się endometriozę. Endometrioza co to? Takie pytanie pewnie pojawia się w głowie wielu osób.

Endometrioza co to?

Odpowiedź na pytanie, które pojawiło się wyżej, nie jest zbyt prosta. Wynika to z faktu, że nie została potwierdzona żadna teoria powstawania tej choroby.

U zdrowych kobiet w trakcie miesiączki obkurczona śluzówka macicy przedostaje się wraz z krwią na zewnątrz organizmu. W przypadku osób cierpiących na endometriozę tzw. endometrium wraz z krwią przedostaje się do organizmu, gdzie osiada na różnych organach – jelitach, otrzewnej i jajnikach, gdzie tworzone są zrosty. Zrosty pojawiają się, ponieważ nie istnieje fizyczna możliwość usuwania komórek endometrium, które nie zostały odpowiednio wydzielone z ciała.

Stwierdzono, że może mieć to podłoże w czynnikach środowiskowych i genetycznych. Taka sytuacja została udowodniona u połowy kobiet cierpiących na tę przypadłość. Jakie daje endometrioza objawy? To kolejne pytanie, które pojawia się w głowach osób zainteresowanych tym tematem.

Endometrioza objawy

Przeraźliwy ból brzucha, który lokalizowany jest w dolnej części, pachwinach, a nawet okolicach odbytu pojawia się i znika wraz z miesiączką i jest głównym powodem wizyt u lekarza specjalisty. Opisywany jest jako rwący, nieprzyjemny, a nawet paraliżujący i promieniujący do kończyn. Dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć pacjentkom podczas wypróżniania czy w trakcie zbliżeń seksualnych. Często pojawiają się plamienia pomiędzy miesiączkami oraz ślady krwi w kale i moczu.

Ból i obfite miesiączki trwające długi czas mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie chorej w społeczeństwie. Czas miesiączki zamyka ją na innych, powoduje absencję w pracy co może przyczynić się do problemów w pracy. Brak zrozumienia ze strony najbliższych powoduje zamykanie się na świat, a to prowadzi do depresji.

Jak wykryć endometriozę?

Niepokojące objawy powinny skłonić kobietę do wizyty u specjalisty, który wykona szereg potrzebnych badań, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Najszybszym badaniem, dzięki, któremu można wykryć zaburzenie jest zwykłe USG poprzez powłoki brzuszne. Wprawione oko ginekologa rozpozna komórki endometrium oraz powstałe zrosty na organach.

Poza USG można wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Te badania obrazowe jeszcze dokładniej pokażą umiejscowienie zrostów i przyczynią się do postawienia odpowiedniej diagnozy.