Skip to content Skip to footer

Dziurawiec i jego właściwości

Dziurawiec, rumianek, mięta to trzy najpopularniejsze zioła znane od wieków i stosowane w medycynie. Sporządzane są z nich napary, wyciągi, soki, olejki oraz maści. Stosowane są w leczeniu różnych dolegliwości.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Dziurawiec pospolity jest zielem powszechnie występującym na terenie Polski. Nie ma dużych wymagań glebowych, natomiast lubi miejsca nasłonecznione. Najczęściej rośnie na łąkach, na obrzeżach lasów, w przydrożnych rowach.

Dziurawiec nazywany jest także zielem świętojańskim, ponieważ bez względu na warunki pogodowe, zawsze zakwita do 24 czerwca (św. Jana) i kwitnie do końca sierpnia.

Dziurawiec kiedy zbierać? Żółte kwiaty dziurawca zbiera się dwa razy. Pierwszy raz do połowy lipca, drugi raz po ponownym zakwitnięciu, pod koniec sierpnia. Kwiaty dziurawca należy wysuszyć w cieniu i przewiewnym miejscu, dopiero z suszu przygotowuje się inne preparaty.

Dziurawiec zastosowanie

Skład dziurawca pospolitego jest bardzo bogaty, przede wszystkim zawiera flawonoidy, hiperycynę, hyperforynę, garbniki, olejki eteryczne, witaminę A i C. Taki skład determinuje szerokie zastosowanie dziurawca.

Dziurawiec pospolity ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, działa rozkurczowo, moczo- i żółciopędnie, przeciwbólowo oraz uspokajająco.

Dziurawiec zastosowanie ma zarównano wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Doustnie stosowany jest przede wszystkim w leczeniu chorób układu pokarmowego i żółciowego. Działa rozluźniająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego przez co niweluje dolegliwości bólowe. W przypadku kamicy zapobiega zastojom żółci. Podobne działanie wykazuje w przypadku kamicy moczowej.

Dzięki zawartości hiperycyny dziurawiec stosowany jest także w leczeniu stanów depresyjnych, lękowych, nerwicy, przy odczuwaniu niepokoju. Zastosowanie ma sok z dziurawca lub tabletki. Hiperycyna nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego napary w tym wypadku są nieskuteczne.

Zewnętrznie dziurawiec w postaci toniku, maści, naparów stosowany jest do przemywania ran trudno gojących się, w leczeniu oparzeń i odmrożeń. Stosowany jest także do leczenia bielactwa.

Osoby stosujące dziurawiec nie powinny wystawiać się na ekspozycję słoneczną, ponieważ hiperycyna może wywołać uczulenie, a nawet poparzenie skóry.