Żylaki są bardzo powszechnym problemem. Najczęściej pojawiają się one na nogach, choć czasami występują one też w przełyku i odbycie. Żylaki to powiększone naczynia, które zostały rozciągnięte, co zwiększyło ich długość i spowodowało ich charakterystyczne wygięcie. W zaawansowanym stadium żylaki kończyn dolnych wystają i mogą być bolesne. Dlatego lepiej jest reagować, zanim dojdzie do tak poważnej sytuacji. Jak radzić sobie z żylakami? Co robić, by złagodzić ich objawy?
Podkolanówki i rajstopy kompensacyjne
Niewydolność żylna jest poważnym schorzeniem, ale o ile działanie zostanie podjęte wcześnie, to można sobie z nim poradzić. Na początek warto sięgnąć po podkolanówki lub rajstopy kompensacyjne. Są one zaprojektowane w taki sposób, by uciskały na nogi i przyczyniały się do wydajniejszego krążenia krwi. Dzięki temu nie odkłada się ona w żyłach i nie powoduje powstawania widocznych zmian.
Tabletki i maści
Kolejną kwestią jest zażywanie tabletek oraz zewnętrzne stosowanie maści. Wszystkie preparaty powinny być zalecone przez lekarza specjalistę. Niewydolnosc krążenia powinna być zawsze skonsultowana ze specjalistą, bo leczenie może być podjęte dopiero po postawieniu prawidłowej diagnozy. Żeby pozbyć się choroby, wcześniej trzeba poznać dokładną jej przyczynę. Nie ma innego wyjścia i należy o tym bezwzględnie pamiętać nawet przy stosowaniu produktów, które można kupić bez recepty.
Niewydolnosc krążenia leczona bez operacji
Jeśli chodzi o żylaki kończyn dolnych, to pewną nowością w ich leczeniu jest zabieg skleroterapii. Jest to leczenie nieoperacyjne. Polega na wstrzykiwaniu leku bezpośrednio w powiększoną żyłę. To powoduje ich zamknięcie, zwłóknienie oraz obkurczenie. Oznacza to, że po prostu przestają być widoczne. W przypadku dużych zmian zdarza się, że zabieg ten należy powtórzyć co 2 lata.
Leczenie operacyjne
W najbardziej zaawansowanych przypadkach niewydolność żylna jest leczona operacyjnie. Czasami konieczne jest przeszczepienie uszkodzonej zastawki. W innych wypadkach wystarczy laserowe zamknięcie uszkodzonych naczyń. Trzeba jednak pamiętać, że takie zabiegi są wyjątkowo kosztowne. W niektórych przypadkach konieczne jest równoczesne zastosowanie kilku metod leczenia.