Skip to content Skip to footer

Kiedy sięgnąć po pomoc?

Alkoholizm to choroba, która dotyka obecnie coraz większą grupę społeczeństwa. Dzieje się tak poprzez wysokie tempo życia, stresującą pracę, natłok obowiązków domowych, problemy finansowe lub osobiste. Oprócz samego alkoholika z chorobą tą musi borykać się cała jego rodzina. Jak wygląda ich życie codzienne? Jak sobie radzić z tym problemem? Oto nasze wskazówki.

Pierwsza wizyta u psychologa

Istotnym aspektem rodziny żyjącej z osobą uzależnioną jest zdobycie wiedzy na temat tej choroby oraz możliwości jej leczenia. Alkoholizm to trudny temat, jednak nie należy się go wstydzić. Rodzina alkoholika często szuka pomocy w ośrodkach terapii uzależnień oraz w poradniach psychologicznych. Nie jest łatwo pokonać ten nałóg samodzielnie, dlatego istotny wpływ w leczeniu każdego chorego, ma rodzina alkoholika. To ona powinna dać pierwszy bodziec osobie uzależnionej do zmierzenia się z tym problemem. Pomoc rodziny powinna polegać na uświadomieniu choremu jego problemu oraz wskazanie rozwiązań. Nie jest to jednak takie łatwe.

Codzienna rutyna

Pierwszy wizyta u psychologa nie jest łatwa. Często całe rodziny chodzą na terapie z alkoholikiem, by wesprzeć go i zrozumieć problem. Osoba sięgająca po kieliszek najczęściej ucieka od swoich problemów. Wmawia sobie, iż takie rozwiązanie przynosi jej ukojenie i zapomnienie. Cierpi na tym nie tylko jego zdrowie psychiczne i fizyczne, ale i bliscy, którzy na to codziennie patrzą. Osoby uzależnione bowiem wydają mnóstwo pieniędzy na alkohol, zaniedbują swoich bliskich oraz obowiązki pracownicze i domowe. Rodzina alkoholika musi dołożyć wszelkich starań, by uzależniony wyszedł z nałogu dopóki jest jeszcze na to szansa.

Jak wynika z powyższego, życie w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym jest bardzo trudne. Cierpią na tym szczególnie małżonkowie oraz dzieci. Leczenie alkoholizmu musi odbywać się niezwykle spokojnie i taktowanie. Nie podejmując żadnych działań, to najgorsze co rodzina może zrobić w takiej sytuacji. Wsparcie i praca wszystkich wokół jest niezwykle ważna i cenna w takich sytuacjach.Warto jednak udać się po pomoc. Pierwsza wizyta u psychologa wymaga od nas wiele odwagi i samozaparcia, jednak warto! Wiele osób kompletnie nie radzi sobie z pędem życia, stresem lub z innymi ciężkimi doświadczeniami. Dlatego też potrzebna jest tu dojrzała decyzja, by odwiedzić gabinet psychoterapii. psychoterapia pozwala człowiekowi bardziej zrozumieć swoje problemy, spojrzeć na nie z boku oraz znaleźć idealne rozwiązania. Czy warto korzystać z takiej pomocy? Jak to wygląda w praktyce?