Skip to content Skip to footer

Klinika flebologii

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na naszych oczach dokonał się ogromny postęp medycyny w różnych jej obszarach. Zostały zbadane i niewiarygodnie rozwinęły się te segmenty medycyny, które były zagadką dla lekarzy. Powstało kilkanaście nowych dziedzin medycyny, a wraz z tym pojawiły się kliniki, badania kliniczne oraz dynamicznie rozwinął się przemysł farmaceutyczny w tych obszarach. Świetną reprezentacją stosunkowo nowego segmentu medycyny jest flebologia.

Czym jest flebologia?

Flebologia to dziedzina lekarska zajmująca się badaniem żył i chorobami układu żylnego. Znaczący wzrost pacjentów z dolegliwościami ze strony układu żylnego doprowadził do podjęcia wielu badań klinicznych i zaawansowanych prac nad diagnozowaniem chorób żył. Okazuje się bowiem, że patologie układu żylnego dotykają corocznie ogromną liczbę pacjentów w każdym wieku.

Jakie choroby leczy się w klinikach flebologii?

Choć nazwa flebologia wciąż brzmi dosyć obco i zagadkowo to obejmuje schorzenia, które dotyczą bardzo wielu osób w różnym wieku. Klinika flebologii leczy żylaki kończyn dolnych, zakrzepicę żylną i zespół pozakrzepowy, wrodzone zmiany naczyń żylnych, a także wszelkie zmiany, które nie są niebezpieczne, ale wyglądają nieestetycznie, np. pajączki naczyniowe. W klinikach flebologii stosuje się mało inwazyjne metody leczenia układu żylnego (operacje laserowe żylaków, leczenie chirurgiczne oraz inne metody leczenia specjalistycznego). W ostatnich latach przybywa pacjentów w młodym wieku, którzy cierpią na różne dolegliwości ze strony układu żylnego.

Kiedy udać się do flebologa?

Objawy ze strony układu żylnego są bardzo często lekceważone i niewiele osób zdaje sobie sprawę, że konsekwencje zaniedbań mogą mieć poważne konsekwencje. Najczęstsze objawy, które powinny skłonić do umówienia wizyty w klinice flebologii to: uczucie ciężkości w nogach, opuchlizna wokół kostek, łydek czy stóp. Objawem dodatkowym są często tzw. pajączki, czyli czerwono-fioletowe żyłki, które pojawiają się na nogach. Wszystkie powyższe objawy są alarmujące i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Flebolog podczas wizyty obejrzy dokładnie kończyny oraz zleci szereg koniecznych badań, a w razie konieczności przepisze odpowiednie leczenie farmakologiczne. Warto dodać, że nieleczone żylaki kończyn dolnych mogą prowadzić do problemów z poruszaniem się oraz do niedokrwienia kończyny. Zatem klinika flebologii powinna być pierwszym miejscem do odwiedzenia w przypadku pojawienia się niespecyficznych objawów.