Skip to content Skip to footer

Korzeń kudzu – działanie i możliwe skutki uboczne

Korzeń kudzu jest pięknie prezentującą się rośliną strączkową z okazałymi liśćmi i kwiatami, ale również posiadającą wiele właściwości leczniczych. Dowiedz się, jak kudzu korzeń działa na organizm i jakie są możliwe skutki uboczne.

Pochodzenie i skład korzenia kudzu

Ta roślina rośnie dziko w krajach azjatyckich – w Korei, Japonii i Chinach oraz w Ameryce. Została przywieziona również przez Japończyków do Stanów Zjednoczonych, gdzie była używana jako wzmocnienie brzegów rzek.

Opornik łatkowaty zawiera wiele pozytywnie wpływających na organizm minerałów, jak fosfor, wapń i żelazo oraz rzadko spotykanych związków flawonoidowych – daidzynę, daidzeinę i puerarynę. Roślina ma odczyn zasadowy i świetnie sprawdza się w diecie bez laktozy i bez glutenu.

Kudzu korzeń – działanie

Jednym ze sposobów na dostarczenie rośliny do organizmu jest wykorzystanie kudzu w proszku, który rozpuszcza się w wodzie. Kudzu proszek jest też świetnym dodatkiem do herbaty i różnych naparów. Na rynku dostępne są także suplementy diety z proszkiem kudzu. Kudzu w proszku, jak i tabletki, można dostać w aptekach, a sama roślina jest także dostępna w sklepach ze zdrową żywnością.

Kudzu w proszku pozytywnie wpływa na organizm pozwalając na utrzymanie odpowiedniej wagi i samopoczucia, zmniejszając stres i różnego rodzaju lęki, bóle głowy, stabilizując system nerwowy, łagodząc objawy alergii i menopauzy, obniżając ciśnienie, zapobiegając osteoporozie, poprawiając ogólny wygląd skóry i działając antynowotworowo. Kudzu proszek z korzenia znany jest także dzięki swoim właściwościom wspomagającym walkę z nałogami i uzależnieniami od alkoholu, nikotyny a nawet narkotyków.

Skutki uboczne i przeciwskazania

Przeprowadzano wiele testów u ludzi stosujących kurację tabletkami kudzu, jednak skutki uboczne w postaci bólów głowy, drgawek, dreszczy, nudności i świądu występowały rzadko, a problemy takie jak bezsenność, zawroty głowy i niewyraźne widzenie nie występowały wcale. Nie zanotowano także żadnych wahań w badaniach laboratoryjnych i próbkach krwi ani w testach czynności nerek i wątrób testowanych.

Preparatów z korzenia kudzu nie powinno się przyjmować z lekami przeciwzakrzepowymi, przy chorobach hormonozależnych oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.