Skip to content Skip to footer

Przyczyny i skutki bulimii

Bulimia to choroba psychiczna, której nie widać na pierwszy rzut oka. Polega na notorycznym objadaniu się, a później zwracaniu treści pokarmowych. Ma to a celu kontrolowanie swojej wagi i ciała. Choroba może mieć poważne konsekwencje, które prowadzą do wyniszczenia organizmu. Zatem jakie się objawy i skutki bulimii?

Bulimia przyczyny i skutki

Przyczyny bulimii nie są do końca poznane. Ciężko znaleźć jeden, główny czynnik, który odpowiada za rozwój choroby. Przyjmuje się, że mogą to być uwarunkowania biologiczne oraz czynniki społeczne. Badania naukowe nad bulimią dowodzą, że gdy nasz krewny cierpiał na tą chorobę to jesteśmy w grupie ryzyka, gdzie też możemy zachorować. Duże znaczenia mają też czynniki psychospołeczne. Media społecznościowe przedawniają wizerunek kobiety, który zdecydowanie odbiega od realizmu.

Piękno koncentruje się wokół szczupłej i wysportowanej sylwetki. Kobiety, które z każdej strony odbierają bodźce na temat jak mają wyglądać, za bardzo zaczynają się koncentrować na swojej wadze. Może się też zdarzyć, że z jednego zaburzenia odżywiania można wpaść w inne. Osoby, które cierpiały na anoreksję, później leczą się na bulimię. Natomiast jeżeli chodzi o główne objawy choroby to możemy do nich zaliczyć zbyt dużą koncentrację na swojej wadze i ciągłe skupianie się na jedzeniu i liczeniu kalorii. Po okresie objadania się następuje prowokowanie wymiotów i stosowanie środków przeczyszczających. Ma to na celu uniknięcie przyrostu wagi. Główny wpływ na samoocenę chorego ma ciało i wygląd – to nam chory skupia swoją uwagę. Dodatkowo część osób chorych na bulimię intensywnie ćwiczy i się głodzi. Później te głodówki kończą się wilczym apetytem i objadaniem się.

Konsekwencje choroby

Podczas choroby pochłania się bardzo dużą ilość kalorii w krótkim czasie, po czym prowokuje się wymioty. Takie działanie jest niebezpieczne dla organizmu i może prowadzić do przykrych konsekwencji. Do objawów choroby możemy zaliczyć: przewlekły refluks, odwodnienie, zaburzenia rytmu serca, problemy z miesiączką, wrzody żołądka, zaburzenia wypróżniania, uszkodzenie ślinianek, bóle głowy. Oczywiście chory odczuwa też szereg konsekwencji psychicznych, np. niechęć do siebie i świata, stany depresyjne, nieuzasadnione lęki, niepokój, zły nastrój. Jeżeli choroba postępuje i jest nieleczona to jej długotrwałe skutki mogą prowadzić nawet do śmierci. W wielu przypadkach może się skończyć śmiercią na skutek zaburzeń w układzie sercowo-naczyniowym, rozległych infekcji czy samobójstwa.