Weterynarz to zawód, który wiele osób wybiera przede wszystkim z powołania. Można w nim dobrze zarabiać, ale samo rozpoczęcie praktyki wymaga ukończenia ponad 5-letnich studiów. Ale czy istnieje profesja, w której również można pomagać zwierzętom bez konieczności tak długiej edukacji? Jak najbardziej – tym właśnie zajmuje się technik weterynarii.
Technik weterynarii – droga do zawodu
Technikiem w teorii może zostać każdy, kto ukończy szkołę średnią i odpowiednie studium lub 2-letnią szkołę policealną. W praktyce jednak odpowiedzialność za zdrowie zwierząt spoczywa również na techniku. Na ogół asystuje on weterynarzowi, pobierając krew, podając sprzęt i rękawice weterynaryjne czy udzielając drobnych porad.
Decydując się na taką ścieżkę kariery, zastanów się dobrze, czy jesteś do niej przygotowany pod względem fizycznym, psychologicznym i emocjonalnym. To praca, która potrafi przynieść wielką satysfakcję, ale także spore obciążenia psychiczne.
Czym dokładnie zajmuje się technik?
Jak już wspomnieliśmy, technicy weterynarii pracują najczęściej w klinikach weterynaryjnych, asystując tam lekarzom przy różnego typu zabiegach, poradach oraz opiece nad zwierzętami. Mogą oni także pracować w schroniskach i sanktuariach dla zwierząt oraz wszędzie tam, gdzie jest potrzebna wykwalifikowana osoba, która może zajmować się zwierzętami.
W gabinecie weterynaryjnym do zadań techników należy na przykład pobieranie krwi i robienie zastrzyków, szczepienie zwierząt, drobne zabiegi kosmetyczne, np. obcinanie pazurków u psów, wydawanie leków, na które nie jest potrzebna recepta lekarza weterynarii, oraz wiele innych czynności.
Technik nie jest mniej ważny od weterynarza. Traktuje on zwierzęta z taką samą troską, przy operacjach zachowuje tę samą higienę (fartuchy, maski, rękawice weterynaryjne), a jego wiedza rośnie w ramach nabywania doświadczenia.
Czy technik to zawód z przyszłością?
Jeśli marzysz o weterynarii, ale wiesz, że póki co nie masz czasu na dłuższe studia, zostanie technikiem to dobry start. Wielu weterynarzy zaczynało w ten sposób, z czasem poszerzając edukację o studia wyższe. Co więcej, zawody związane ze zwierzętami to nie tylko zawody medyczne. Choć technik weterynarii nie może leczyć samodzielnie w myśl polskiego prawa, ma on już sporą wiedzę, którą może wykorzystać.
Wie, jak prowadzi się gabinet, jak używać podstawowych sprzętów, jak zabezpieczyć siebie i zwierzęta za pomocą dezynfekcji, rękawic weterynaryjnych i masek. Ma także podejście, które umożliwia mu dobry kontakt ze zwierzętami, może więc z powodzeniem prowadzić praktykę pielęgnacyjną – strzyżenie, mycie, a nawet masaże, jeśli zdobędzie też wiedzę fizjoterapeutyczną.
Rękawice weterynaryjne znajdziesz w ofercie Grupy Anmar