Skip to content Skip to footer

Złoto na talerzu

Peruwiańska Amazonia i sąsiadujące z nią Andy należą do najczystszych pod względem ekologicznym rejonów świata, co oczywiście przekłada się na jakość surowca leczniczego tam pozyskiwanego. Zioła peruwiańskie (peruwianskie ziola lecznicze) stanowią ważną część oferty każdej szanującej się zielarni (Herbavis), chociażby ze względu na rosnące nimi zainteresowanie ze strony klientów. Maka ex aequo z czepotą puszystą (Koci Pazur) są jednymi z najlepiej sprzedających się specyfików roślinnych na świecie.

Maka (Lepidium meyenii), nazywana też żeń-szeniem peruwiańskim jest produktem spożywczym i zielarskim (peruwianskie ziola lecznicze). Kształtem przypomina naszą rzodkiewkę. Uprawia się ją na poletkach położonych na wysokości 4 tys. m n.p.m., w ostrym słońcu, zimnie i przy porywistym wietrze. Siewki nie wymagają pielenia ani oprysków, bo na tej wysokości nie ma już chwastów. Maka nie jest też atakowana przez szkodniki.

Użytkową częścią rośliny jest korzeń. W suszu znajduje się 10-13% białek, 25-78% węglowodanów, 8,5% błonnika i ponad 2% tłuszczów. Obecne są też sterole (sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, 7,22- ergostadienol), glukozynolany(chlorowodorek glukozynowy, p-metoksybenzyl glukozynowy, fruktoza, glukoza i izocyjanian benzylu), witaminy (A, Bi, B2, B, C, E) i minerały (Ca, Fe, Cu, Zn, Mn, K, Na, jodki).

Jak działa maka?

Indianie z Peru i Boliwii od wieków stosują makę jako środek wzmacniający w stanach wycieńczenia spowodowanego głodem lub chorobą i w okresie rekonwalescencji. Znajduje to potwierdzenie w najnowszych badaniach. Podobnie jak żeń-szeń maka jest adaptogenem i jej spożywanie normalizuje i usprawnia funkcje organizmu, jak również podnosi odporność na stres. Amerykanie (NASA) wciągnęli ją na listę produktów spożywczych przeznaczonych dla kosmonautów. Doprawdy, trudno o lepsze rekomendacje. Co poza tym?

1. Zwiększa apetyt na seks

Stres, depresja, przepracowanie i nadużywanie alkoholu mogą wpłynąć na obniżenie libido. Maka przyjmowana przez okres 6 tygodni pobudza libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

2. Podnosi męską płodność

W badaniu porównano jakość spermy sprzed i po 4 miesiącach przyjmowania maki. Środek wpłynął na zwiększenie ilości i poprawę jakości spermy.

3. Łagodzi objawy menopauzy

Uderzenia gorąca, nocne poty, huśtawka nastrojów, bezsenność i ciągle podenerwowanie tak charakterystyczne dla okresu przekwitania są wynikiem spadku poziomu estrogenu w organizmie kobiety. Maka wywiera dobroczynny wpływ na gospodarkę hormonalną na tym etapie życia kobiety i redukuje występowanie dokuczliwych objawów.

Stwierdzono ponadto, że przynosi ulgę w stanach niepokoju i działa jak antydepresant.

4. Zmniejsza przerost gruczołu krokowego

Łagodny rozrost gruczołu krokowego obserwuje się u ponad połowy mężczyzn w wieku powyżej 60 roku życia. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach stwierdzono, że maka zmniejsza powiększony gruczoł.

Dawkowanie:

Przyjmuje się, że 1,5 do 5,0 g dziennie stanowi dawkę terapeutyczną. Makę i inne zioła peruwiańskie z gwarancją co do jakości trzyma w ciągłej sprzedaży renomowana zielarnia herbavis.

Z nieprzebranego bogactwa roślin, które porastają obszar Peru zaledwie 10% udało się przebadać pod kątem ich składu chemicznego i właściwości leczniczych. Jest to region z ogromnym potencjałem i znaczeniem dla medycyny, o czym zdaje się zaświadczać stała obecność wielu firm farmaceutycznych, które rozlokowały tam swoje placówki. Nie bez przyczyny ten obszar Ameryki Południowej określany jest mianem największej apteki świata.