O cerze naczynkowej powstaje coraz więcej publikacji. Nic dziwnego – jak pokazują wyniki badań, rośnie liczba osób, które posiadają tego typu skórę. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać cerę naczynkową i jak radzić sobie z takim problemem.
Ogólne informacje
Problematyczna cera naczynkowa nie jest rzadkością – nawet u co drugiej osoby można zaobserwować przynajmniej łagodne jej objawy. Każdy, kto ma taką skórę, wie dobrze, że nie należy ona do najłatwiejszych w pielęgnacji, a wszelkie związane z nią symptomy bywają bardzo uciążliwe. Głównym problemem jest tu jej nadwrażliwość i pojawianie się zaczerwienień na twarzy.
Cera naczynkowa nieco częściej występuje u pacjentów płci żeńskiej, co wynika z działań systemu hormonalnego i wpływu estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego). Sporo pań skarży się na nasilenie objawów w określonych dniach cyklu, szczególnie w trakcie miesiączkowania. Poza hormonami przyczyną cery naczynkowej bywa również podłoże genetyczne.
Objawy – jak rozpoznać cerę naczynkową?
Cera naczynkowa nie sprawia problemów, jeśli chodzi o jej prawidłowe rozpoznanie. Objawy widoczne są gołym okiem – to przede wszystkim mocno rozszerzone naczynia krwionośne w obrębie policzków, brody i strefy przy nosie, które, z uwagi na wygląd i kształt, nazywane są pajączkami. Całość może przypominać rumień. Skóra staje się wówczas wrażliwa, sucha i cienka. Nierzadko odczuwalne jest jej swędzenie, mrowienie i pieczenie.
Zaczerwienienia, których źródłem są popękane naczynka twarzy, bywają u niektórych bardzo intensywne. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy twarz wystawiona jest na działanie mrozu, słońca, wiatru. Do czynników, które również przyczyniają się do nasilenia symptomów cery naczynkowej, zalicza się stres, branie gorących kąpieli, jedzenie ostrych produktów lub opalanie w solarium.
Profilaktyka, pielęgnacja i zabiegi
Cera naczynkowa nie należy do najłatwiejszych w zakresie pielęgnacji. Wymaga ona stosowania określonych typów kosmetyków, które zminimalizują wszystkie jej objawy, a więc przede wszystkim usuną widoczne naczynka i złagodzą podrażnienia. Wskazane jest więc regularne nawilżanie i robienie okładów bądź maseczek. Nie zaszkodzi również skorzystać z zabiegów kosmetycznych, polegających na zamykaniu naczynek limfatycznych.
Istotna jest także profilaktyka. Aby rozpoznawalne objawy cery naczynkowej pojawiały się jak najrzadziej, trzeba unikać wszystkich czynników przyczyniających się do ich powstawania. Nie należy zatem przegrzewać się, wystawiać twarzy na skrajne temperatury, palić papierosów ani pić alkoholu.