Podczas wielkiego dnia światowej mody, który odbył się za oceanem przedstawiono niezwykły model półgorsetu. Australijski projektant, znany jako twórca najbardziej instagramowego gorsetu zeszłego roku, ponownie wprowadził modele w gorsetach i półgorsetach na wybieg. W ciągu ostatnich kilku lat gorsety aktywnie odkrywają zarówno zachodnie, jak i wschodnie marki.
Gorset to ideologia połowy świata
Rzeczywiście, gorset lub półgorset jest jednym z najbardziej ideologicznie złożonych i ciekawych elementów damskiej garderoby, która dopiero w XX wieku wyszła z mody i od tego czasu powracała do niej już kilka razy. Kobiety zrywały go i ponownie zaciskały na swej talii. Sufrażystki rozluźniły pasy i zdobyły prawo głosu, a Coco Chanel utrwaliła ich sukces.
Christian Dior wprowadził półgorsety na scenę mody, sprzedając nowy wygląd pokoleniu, które tęskniło za elegancją podczas II wojny światowej. Aktywistki z lat 60. ponownie podbiły to terytorium. Wtedy gorsety i półgorsety przydały się Vivienne Westwood – jako punk-policzek w sam środek publicznego gustu. Skandal!
Czy cała moda została już wymyślona?
Wybijająca się wolność kobiecej seksualności została jak ziarno zasadzona ledwie w latach 60. I rosła w siłę dzięki kobietom sceny. Osiągnęła swoje apogeum w kostiumie Madonny. Przykuwający wzrok biustonosz półgorset lub raczej aksamitna zbroja zrobiła furorę i jest do dziś ikoną stylu podziwianą i naśladowaną.
Gorsety na wybiegu
Od 1998 eksperymenty z gorsetami można było zobaczyć w kolekcjach wszystkich wielkich, którzy liczyli się w świecie mody, a także tych, naśladujących mistrzów i mistrzynie. Zmieniło się podejście do gorsetu, który stał się modnym dodatkiem. Biustonosz półgorset został gadżetem, a nie wygodną bielizną, która w zamyśle miała pozwalać modelować ciało zgodnie z panującą modą. Wtedy półgorset tylko powtarzał linie kobiecego ciała, był prawdopodobnie pierwszym, który Issey Miyake wykonał w 1980 roku. W jesienno-zimowej kolekcji projektant mody pokazał gorsety, odlane z plastiku bezpośrednio na kształtach modelu. Połączył ciało modelki/kobiety z ubiorem, stwierdzając, że ubrania i ciało są nierozłączne. Alexander McQueen poszedł dalej i po raz pierwszy zaprezentował gorsety-zbroje na wybiegu: ponownie powtórzył anatomiczne cechy ciała, nie zniekształcając proporcji, ale podkreślając siłę kobiet.
Biustonosze i półgorsety mogą stać się dziełami sztuki jeśli tylko uszanuje się tworzywo i podmiot.