Z każdym niepokojącym nas skórnym znamieniem należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Ten za pomocą specjalnego narzędzia zwanego dermatoskopem podda naszą skórę dokładnej obserwacji. Badanie dermatoskopowe jest szybkim i wiarygodnym sposobem na ocenę czy niepokojące nas skórne zmiany są łagodne, czy niebezpieczne.
Na czym polega badanie dermatoskopowe
Specjalistyczne dermatoskopy są niezbędnym urządzeniem w zakresie diagnozowania zmian nowotworowych skóry. Połączenie ich funkcji z fachową wiedzą lekarską pozwala na prawidłową obserwację i ocenę zmian powstających na skórze.Badanie dermatoskopowe polega na badaniu pieprzyków, przebarwień i wszelkich znamion pod 10 – krotnym powiększeniem, dodatkowo oświetlonym ledową diodą. Dermatoskopy, niewielkie urządzenia, które lekarz przykłada do badanego fragmentu skóry, pozwalają zbadać barwę, strukturę, asymetrię i wymiary znamienia. Analiza badanych parametrów pozwala sformułować lekarzowi właściwą diagnozę i wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.
Nowoczesny dermatoskop
Nowoczesne dermatoskopy cyfrowe wykonują zdjęcia badanych znamion. Można je następnie przesłać do komputera, tam dodatkowo je powiększyć, by dokonać ich właściwej analizy. Zapisane zdjęcia służą w czasie kolejnego badania jako materiał porównawczy zmian zachodzących w obrębie obserwowanego znamienia.Klasyczne dermatoskopy dysponują aparatem optycznym powiększającym obraz 10 – krotnie lub więcej, mają także często wbudowane diody led, które umożliwiają dokładną ocenę zmiany zabarwienia badanego znamienia.Te poręczne i niewielkie urządzenia stały się efektywnym sposobem na wykrywanie zmian nowotworowych w obrębie skóry.
Efektywne i wiarygodne badanie
Nowoczesne dermatoskopy pozwalają odróżnić zwykłe znamię od czerniaka oraz pozostałych nowotworów skóry. Dzięki nim badanie dermatoskopowe jest nieinwazyjne, szybkie i wiarygodne. Nie ma żądnych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego badania. Dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby w każdym wieku mogą zgłosić się na dermatoskopię. Profilaktyczne badanie skórnych znamion powinno odbywać się raz w roku. Powinny pamiętać o tym osoby z licznymi znamionami i pieprzykami, o jasnej karnacji, obciążone genetycznie i uwielbiające opaleniznę. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe, nawet czerniak, są możliwe do wyleczenia.