Coraz więcej osób głośno mówi o swoich zmianach skórnych, doszukując się w ich występowaniu rozmaitych chorób. Nic dziwnego, jeśli pieprzyki mogą stanowić pierwsze symptomy czerniaka, że społeczeństwo jest z każdym kolejnym dniem coraz bardziej wyczulone, a wręcz nawet przewrażliwione. Jednak nie każda zmiana sama przez się potwierdza stan chorobowy organizmu.
Włókniaki – czym są?
Chociaż wiele osób ma do czynienia z włókniakami, wciąż niewiele w rzeczywistości zdaje sobie sprawę nawet z ich nazewnictwa. Zazwyczaj po prostu mówi się o zmianach skórnych. Jest to potężny błąd, ponieważ na ciele człowieka występują przeróżne stany odmienne, a każdy z nich może posiadać inną przyczynę.
Czym zatem są włókniaki?
Mówiąc o włókniakach, należy jasno rozróżnić Włókniak miękki i twardy. Jest to pierwsza istotna różnica. Przede wszystkim ich rozmieszczenie jest inne. Włókniaki miękkie pojawiają się zwykle na skórze w miejscach fałd, czyli przy pachwinach, szyi, karku, ale również w okolicach oczu. Twierdzi się, że pojawiają się na skórze ze względu na ciągłe jej podrażnianie w wymienionych miejscach.
Włókniaki twarde w przeciwieństwie do opisanych wyżej występują pod skórą. Przyjmują postać guzka, zwykle niedużego, ale wyczuwalnego przy dotyku. Takim przykładem włókniaka mogą być guzki wyczuwalne podczas samobadania piersi. Przyjmuje się, że włókniak twardy jest bezbolesny w dotyku, aczkolwiek wskazana jest konsultacja z medykiem w przypadku jego wykrycia.
Czy włókniaki są groźne?
Uważa się, że włókniak miękki nie jest groźną zmianą skórną. Co więcej, na potwierdzenie tych tez, jego usuwanie następuje w zdecydowanej większości przypadków z przyczyn estetycznych. Pod tym względem mogą okazać się niezwykle uciążliwe dla właściciela, gdyż bez wątpienia przykuwają one spojrzenie innych. Tak czy inaczej pojawienie się włókniaka zwykle świadczy o cukrzycy, insulinooporności bądź nadciśnieniu tętniczym.
Włókniak twardy również nie jest powszechnie zaliczany przez ustalenia współczesnej medycyny do groźnych zmian skórnych. Jednakże w przypadku zaniepokojenia lepiej podjąć wątek z lekarzem prowadzącym. Najczęściej jednak powstaje w wyniku uszkodzenia mechanicznego naskórka, czyli jego zadrapania, pęknięcia czy nawet po ukąszeniu owada. Statystycznie częściej pojawiają się na kończynach dolnych, ale zdarza się, że przybierają formę mięśniaków występujących w różnych częściach ciała.
Usuwanie włókniaków
Usuwanie włókniaków miękkich w większości przypadków nie jest związane z wyższą koniecznością, ale dbałością o estetyczny wygląd. Usunięcia można dokonać jednym z kilku możliwych sposobów. Dobrze w tej decyzji skonsultować się ze specjalistą i to właśnie jemu powierzyć to zadanie. Specjalista w celu usunięcia włókniaka skieruje na zabieg chirurgiczny lub zasugeruje skorzystanie z metody kriochirurgii bądź elektrokoagulacji.
Jeśli natomiast z jakichś przyczyn posiadacz włókniaka woli zająć się sprawą osobiście, może wykorzystać tzw. babcine metody. Niezmiernie często zaleca się zastosowanie octu jabłkowego. Częste przemywanie włókniaka miękkiego ma spowodować jego przesuszenie, a później także samoistne i bezbolesne oderwanie się od skóry. Podobnie ma działać także zastosowanie soku z cytryny. Jednakże zarówno ocet, jak i sok cytrynowy mogą wywołać nieprzyjemne efekty uboczne.