Nić chirurgiczna to nieodłączna część wielu placówek medycznych. Istnieje kilka jej rodzajów i konkretny typ dobiera się w zależności od rodzaju rany, techniki szycia, którą stosuje lekarz i wielu innych czynników. W jakich przypadkach sie je stosuje? Nić chirurgiczna sklep – jakie rodzaje produktów oferuje?
Nici chirurgiczne – podział
Najczęściej stosowaną klasyfikacją nici chirurgicznych jest określanie ich jako wchłanialne i niewchłanialne.
Wchłanialne nici nazywa się również rozpuszczalnymi. Charakteryzują się tym, że wraz z gojeniem się rany ulegają rozpadowi. Są więc tymczasowym elementem wsparcia dla tkanek, które po odzyskaniu pełnej sprawności są w stanie same podtrzymać naprężenia. Ich sporą zaletą jest to, że nie wymagają usuwania. Wchłanialne nici chirurgiczne można podzielić na:
– nici o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego,
– nici o średnim okresie podtrzymywania tkankowego,
– nici o długim okresie podtrzymywania tkankowego.
Ich właściwości różnią się od zastosowanego do produkcji materiału.
Niewchłanialna Nić chirurgiczna wymaga usunięcia po zagojeniu się rany lub też pozostaje w organizmie na stałe. Zwykle używana jest wtedy, gdy potrzebne jest mocne podtrzymanie tkanek. Wśród tego typu nici chirurgicznych wymienić można:
– nici naturalne (wykonane z jedwabiu lub lnu),
– nici syntetyczne jednowłóknowe (wykonane z poliamidu, polipropylenu lub polifluorku wynylidenu – PVDF),
– nici syntetyczne wielowłóknowe (wykonane z poliestru).
Konkretne rodzaje nici chirurgicznych różnią się między sobą głównie wytrzymałością i pamięcią skrętu.
Nić chirurgiczna sklep, czyli jakie parametry wziąć pod uwagę, kupując produkty
Każdy z rodzajów nici chirurgicznych ma cechy, które należy dobiera się w zależności od konkretnego przypadku. Odwiedzając sklep z produktami tego typu należy zapoznać się z ich charakterystyką, by wybrać coś, co zwyczajnie sprawdzi się najlepiej. Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę m.in. to, jaki kolor mają nici (powinien być bardzo widoczny – np. niebieski) oraz jaką posiadają elastyczność i zdolność do skrętu.