Skip to content Skip to footer

Czym różnią się nici chirurgiczne jednowłóknowe od wielowłóknowych?

Chirurgiczna nić to specjalistyczny materiał szewny, który ma za zadanie czasowo zespolić ze sobą dwa brzegi rany. W zależności od rodzaju tej nici inne będą jej właściwości i wynikające z nich działanie sprzętu. Podziału nici najczęściej dokonuje się na podstawie użytego w nich włókna, a raczej ilości zastosowanych w nich włókien.

Nici chirurgiczne jednowłóknowe

Często nazywa się również nićmi monofilamentowymi. Ze względu na swoją specyficzną budowę charakteryzują się jednolitą powierzchnią, która zapewnia im wprost doskonałą wytrzymałość. Każda jednowłóknowa nić chirurgiczna jest też bardzo sprężysta, a to sprawia, że staje się odporna na rozciąganie, przerwanie i ogólną zmianę kształtu.

Nici jednowłóknowe można bardzo mocno napiąć, by umożliwiły one perfekcyjne złączenie ze sobą dwóch brzegów rany. Znajdują one dla siebie zastosowanie głównie w mikrochirurgii oraz chirurgii okulistycznej.

Nici chirurgiczne wielowłóknowe

Nić chirurgiczna sklep zawsze będzie mieć też w swojej ofercie nici wielowłóknowe, które z kolei nazywa się nićmi multifilamentowymi. W przeciwieństwie do nici jednowłóknowych nie mają jednolitej powierzchni. Za sprawą nierównomiernej struktury bywają jednak bardziej praktyczne, bo łatwiej się nimi operuje, dlatego uchodzą za artykuły wysoce poręczne i ogólnie rzecz biorąc wygodne w użyciu.

Wielowłóknowa nić chirurgiczna może być wykorzystana w neurochirurgii, chirurgii okulistycznej oraz chirurgii sercowo-naczyniowej. To wyrób stosunkowo elastyczny i odporny na rozciąganie.

Podział ze względu na rozpuszczalność

Niejeden nić chirurgiczna sklep dokonuje też podziału swoich produktów na podstawie ich ewentualnej rozpuszczalności. Nić może być rozpuszczalna, ale nie musi. To ważne, by wiedzieć, w jakich przypadkach należałoby zastosować konkretny jej rodzaj.

Nić rozpuszczalna po upływie wskazanego czasu ulegnie samodzielnej absorpcji. Z kolei nici nierozpuszczalne nie ulegają żadnemu wchłanianiu, dlatego w odpowiednim momencie muszą zostać wyciągnięte przez lekarza lub zamienione na nowe.