Leki można podawać w różny sposób, w tym także dożylnie. Wtedy stosuje się do tego celu płyny infuzyjne, które są swego rodzaju nośnikiem leków. Ale to niejedyna funkcja, jaką mogą pełnić – mają znacznie szersze zastosowanie i nie może ich zabraknąć w żadnej placówce leczniczej.
Płyny infuzyjne – co to takiego?
Z płynami infuzyjnymi mamy zawsze wtedy do czynienia, gdy pacjentowi należy podać kroplówkę. Płyn infuzyjny to nic innego jak jałowy roztwór wodny, które podaje się pacjentom przede wszystkim w formie kroplówki, czyli drogą dożylną jako wlew kroplowy. Jest to bardzo częsta praktyka, ponieważ płyny te mogą mieć bardzo różne właściwości.
Płyny infuzyjne to co najmniej kilka różnych roztworów, które mogą różnić się od siebie pod względem składu. O rodzaju zastosowanego płynu infuzyjnego decyduje lekarz, a przekłada się na to bardzo wiele różnych czynników, w tym przede wszystkim stan pacjenta.
Roztwory infuzyjne – rodzaje
Roztwory infuzyjne dostępne są w co najmniej kilku rodzajach. Jednym z najpopularniejszych jest roztwór soli fizjologicznej. Wśród pozostałych należy koniecznie wymienić roztwór Ringera, glukozy czy żelatyny.
Najczęściej podaje się je drogą dożylną, zwykle do żyły łokciowej. O rodzaju zastosowanego płynu infuzyjnego zawsze decyduje lekarza biorąc pod uwagę przede wszystkim stan pacjenta. Ponadto roztwory te dostępne są w sprzedaży co najmniej w dwóch najbardziej popularnych pojemnościach, tj. 0,5 oraz 1 litr.
Najistotniejsze zastosowania płynów infuzyjnych
Roztwór soli fizjologicznej to płyn, który stosuje się przede wszystkim jako nośnik leków. Bardzo łatwo rozpuścić w niej zaordynowane leki, a następnie podać dożylnie. Podobne zastosowanie ma także roztwór Ringera. Pełni on funkcje nośnika leków, ale nie tylko – stosowany jest także do uzupełnienia niedoboru płynów w organizmie, przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej, a nawet uzupełnienia objętości wewnątrznaczyniowej.
Nieco inne zastosowanie ma roztwór glukozy. Używa się go w celu wyrównania niedoboru węglowodanów, np. w przypadku żywienia pozajelitowego. Tak więc płyny infuzyjne mogą mieć w zależności od swoich właściwości nieco inne zastosowanie, a o ich doborze decyduje lekarz. Butelki, w których są sprzedawane, łatwo umieścić na stojaku do kroplówki.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.