Skip to content Skip to footer

Jak przygotować się na kurs spadochronowy?

Kurs spadochronowy otwiera drzwi do świata pełnego adrenaliny i przygód. W ostatnich latach, szkolenia AFF zyskały na popularności dzięki rosnącej ofercie na rynku. Pamiętaj jednak, że spadochroniarstwo to sport, który wymaga od skoczka dobrej kondycji fizycznej. Przed przystąpieniem do kursu, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie.

Spadochroniarstwo: Sport dla ciała i umysłu

Często osoby niezaznajomione z tematyką skoków spadochronowych, odbierają tę dyscyplinę jako sport pasywny – wystarczy przekroczyć próg samolotu, a grawitacja zrobi resztę. To jednak nieprawda. Spadochroniarstwo jest sportem wymagającym, który od skoczka wymaga nie tylko przygotowania psychicznego, ale też fizycznego.

W trakcie swobodnego spadania pracują niemal wszystkie partie mięśni w ciele skoczka. Lądowanie jest niezwykle wymagającą procedurą, do której przydadzą się mocne mięśnie. Każdy błąd może okazać się wyjątkowo nieprzyjemny w skutkach. W wyniku skoku adrenaliny, organizm spala kalorie jak podczas intensywnego wysiłku. Dlatego, tuż po skoku, spadochroniarze zwykle wyglądają jak sprinterzy – szczęśliwi, ale wyczerpani.

Zadbaj o swoją kondycję przed przystąpieniem do kursu spadochronowego. Każdy litr przelanego potu zaprocentuje w powietrzu.

Przygotowanie górnych partii mięśni

Przygotowanie do kursu spadochronowego powinno obejmować treningi na siłowni przez kilka tygodni. Twoim zadaniem jest przygotowanie mięśni do wzmożonej aktywności, co wpłynie na poprawę Twojego komfortu w powietrzu.

Zadbaj o górne partie mięśni – barków, ramion i klatki piersiowej. To właśnie ten obszar będzie najbardziej obciążony podczas skoku. Kurs spadochronowy to nie tylko teoria, ale i praktyka, która wymaga przygotowania.

Przygotowanie dolnych partii mięśni

Szczególną uwagę powinieneś poświęcić nogom. Na kursie spadochronowym omówiona zostanie technika lądowania i zagrożenia, które mogą wynikać z popełnionych błędów. Aby ich uniknąć, Twoje nogi muszą być sprawne i mocne.

Trening na orbitreku, steperze lub rowerze stacjonarnym może zdziałać cuda, ale do tego potrzebna jest systematyczność. Ustal trzy dni w tygodniu, które poświęcisz na przygotowania. Trening powinien trwać minimum 30 minut (po uprzedniej rozgrzewce). Miesiąc ćwiczeń powinien wystarczyć do wstępnego wzmocnienia mięśni.