Bezpłodność i inne dolegliwości związane z płodnością to problem, z którym boryka się coraz więcej mężczyzn. W dzisiejszych czasach wiemy już, że odpowiadają za to przede wszystkim stosowane w rolnictwie pestycydy i metale ciężkie. To oczywiście niejedyne przyczyny. Niezależnie od tego, podejrzenie niepłodności powinno być zawsze skonsultowane ze specjalistą. Na pewno konieczne będą badania. Ile kosztuje badanie płodności u mężczyzn i gdzie można je wykonać?
Gdzie wykonuje się Badanie płodności u mężczyzn?
Badania płodności u mężczyzn wykonywać można w dwóch rodzajach placówek medycznych. Pierwszym z nich są szpitale, a drugim wyspecjalizowane kliniki, które zajmują się diagnostyką i leczeniem bezpłodności. Wiele zależ od tego, jakie badania są potrzebne. Bezpłodności nie diagnozuje się jednym badaniem – przede wszystkim ze względu na to, że nie jest spowodowana tylko przez jeden czynnik. Powody, dla których występuje bezpłodność, są zróżnicowane. Pierwszym z nich jest produkcja przez jądra nieprawidłowo ukształtowanych plemników. Bada się je przy pomocy standardowego albo rozszerzonego badania nasienia (między innymi testami HBA). Wykonuje się je najczęściej w specjalistycznych klinikach. Materiał do badań musi zostać pobrany najwcześniej godzinę przed badaniem.
Powodem bezpłodności może być też choroba albo nieprawidłowa budowa jąder i przewodów nasiennych. Ocenia się to dzięki USG i biopsji jąder. Badania takie wykonać można w klinice leczenia bezpłodności albo w szpitalach posiadających specjalistyczny oddział. Częstym powodem bezpłodności jest też fragmentacja materiału genetycznego zawartego w plemnikach. Do sprawdzenia jakości materiału genetycznego używa się testów SCD. Tego rodzaju badania genetyczne wykonać można zarówno w szpitalu, jak i w wyspecjalizowanej klinice.
Ile trzeba za płacić za badanie płodności?
Jak widać, badanie płodności można wykonywać na kilka sposobów. Najczęściej wykonuje się serię testów i badań, które pozwalają znaleźć prawdziwą przyczynę problemu. Kiedy badania wykonuje się w szpitalu, to podlegają one refundacji z NFZ, a zatem dla pacjenta są bezpłatne. Jest jednak z tym pewien problem. Szpitali, które posiadają specjalistyczne oddziały, nie jest w naszym kraju zbyt wiele, a dostać się do lekarza specjalisty nie jest łatwo. Czas oczekiwania w kolejce jest nieraz bardzo długi. Dlatego też większość badających się mężczyzn decyduje się skorzystać z możliwości płatnych badań w klinice leczenia bezpłodności. Badanie nasienia to kosz oscylujący najczęściej w granicach od 100, do 200 złotych (bardziej zaawansowane panele mogą kosztować nieco więcej). Za testy HBA i SCD zapłacić należy pomiędzy 200, a 300 złotych. USG jest najtańsze – badanie rzadko przekracza 100 złotych. Dość droga jest natomiast biopsja – w zależności od rodzaju trzeba być gotowym na wydatek od tysiąca, do nawet kilku tysięcy złotych.