Skip to content Skip to footer

Badanie żył jako element diagnostyki stanu zdrowia

Zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia to tylko niektóre z warunków, które muszą być spełnione, aby można było się cieszyć zdrowiem oraz unikać przykrych dolegliwości bólowych. Kolejnym istotnym elementem jest regularna diagnostyka poszczególnych obszarów ciała, organów czy na przykład badanie żył.

Flebolog

Flebolog to specjalista, który nie tylko przeprowadza Badania żył, ale również zajmuje się leczeniem ewentualnych chorób naczyń krwionośnych, takich jak na przykład: żylaki, pajączki czy stany zapalne żył. Co istotne, badania żył przeprowadzane przez flebologa pozwalają zdiagnozować oraz ograniczyć pojawiające się: obrzęki, opuchliznę, siniaki, a także hemoroidy.

Badania żył

Flebolog w swojej pracy wykorzystuje między innymi specjalistyczny sprzęt, czyli tak zwany aparat Dopplera. Urządzenie emituje fale ultrasonograficzne, które przenikają przez tkanki, a obraz badania uwidaczniany jest na monitorze. Badanie żył Doppler umożliwia szybkie wykrycie zmian w obrębie budowy naczyń krwionośnych lub też patologii związanych z prawidłowym przepływem krwi. Co istotne, tego typu badania żył są bezbolesne i umożliwiają stwierdzenie zmian na ich bardzo wczesnym etapie. Wówczas możliwe jest wczesne wdrożenie leczenia, co w znacznym stopniu przekłada się na czas jego trwania oraz skuteczność.

Leczenie chorób żył

W oparciu o wyniki badania żył z wykorzystaniem zjawiska Dopplera oraz przeprowadzony wywiad medyczny, flebolog może zaproponować określony program leczenia. Zastosowane metody mogą być mało inwazyjne lub też wymagać ingerencji chirurgicznej. Wśród dość często wdrażanych technik leczenia należy wymienić między innymi: laseroterapię, echoterapię, ultradźwięki, masaż czy regularny drenaż limfatyczny, który przyczynia się po poprawy krążenia krwi. Natomiast podczas skleroterapii i miniflebektomii konieczne są bardziej inwazyjne działania, które mają na celu zamknięcie światła lub usunięcie objętych stanem chorobowym naczyń krwionośnych. Podczas zabiegu skleroterapii konieczne jest wstrzyknięcie w światło zmienionego chorobowo naczynia krwionośnego specjalistycznej substancji, która powoduje jego stopniowe zarastanie się. Procedura wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów, których ilość oraz częstotliwość określana jest w zależności od stanu pacjenta. Zazwyczaj tego typu leczenie trwa około trzech miesięcy, a po jego zakończeniu możliwe jest powrócenie do typowej aktywności ruchowej, pod warunkiem stosowania pończoch uciskowych. Podczas miniflebektomii wykonywane są zaś drobne nacięcia, za pomocą których usuwane są fragmenty objętych zmianą naczyń krwionośnych. Oczywiście, po zakończeniu leczenia zalecane jest okresowe kontrolne badanie żył.