Skip to content Skip to footer

Czym jest czystek?

Wśród różnych roślin leczniczych można w szczególności wyróżnić czystek. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest ta roślina, a także jakie są jej korzystne właściwości.

Czym jest czystek?

Czystek lekarski jest jedną z roślin z grupy czystkowatych. Pierwotnie rósł na terenach basenu Morza Śródziemnego, jednak w obecnych czasach z powodzeniem jest również uprawiany na terenie Polski. Czystek ma dość charakterystyczne kwiaty w białym kolorze. Jednak miejscami mogą one również przybierać barwę różową lub purpurową. Czystek nie jest tak dokładnie zbadaną rośliną, jak inne zioła. Dlatego jego korzystne właściwości dopiero są odkrywane, dzięki czemu może działać pomocniczo w przypadku wielu schorzeń nękających człowieka.

Właściwości czystka

Czystek właściwości lecznicze są dość zróżnicowane. Dlatego roślina ta może być z powodzeniem stosowana w dość wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim w czystku można znaleźć liczne polifenole, czyli przeciwutleniacze. Mają one bardzo korzystny wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie każdego człowieka. Dzięki polifenolom czystek ma również działanie przeciwnowotworowe. Czystek właściwości lecznicze uwzględniają również działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne, a także przeciwwirusowe.

Jak stosować czystek?

Czystek lekarski to roślina, którą najczęściej stosuje się w formie naparu. Ziele powinno się zalać wrzącą wodą, która ma temperaturę około dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza. Najlepsze proporcje to jedna łyżka ziół na około dwieście mililitrów wody. Napar powinien się parzyć przez około dwadzieścia minut. Po ostygnięciu napar jest gotowy do spożywania i powinno się do wypić w dość krótkim czasie od zaparzenia, ponieważ dzięki temu nie straci swoich korzystnych właściwości.

Przeciwwskazania

Czystek przeciwwskazania również można wyróżnić w przypadku stosowania tego rodzaju zioła. Nie powinno się pić więcej niż dwóch szklanek naparu z czystka dziennie. Oprócz tego czystek nie powinien być również stosowany u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, a także u małych dzieci. Jego właściwości nie są tak dokładnie zbadane, aby zioło można było stosować w tych grupach osób. Czystek przeciwwskazania warto wziąć pod uwagę podczas chęci stosowania produktów z tej rośliny.