Skip to content Skip to footer

Czym się zajmuje podolog i jakich narzędzi używa?

Podolog – ta nazwa dotyczy zapewne jakiegoś specjalisty. Tak pomyśli każdy napotkany na ulicy człowiek. Rodzi się więc pytanie, czym dokładnie zajmuje się ten fachowiec? Zanim jednak wyjaśnimy tę kwestię i opiszemy narzędzia (frezarki podologiczne), które trzyma w ręku, najpierw podamy definicję samej podologii.

Co to jest podologia?

Definicja wygląda następująco: to nic innego jak nauka (dziedzina medycyny), której głównym przedmiotem zainteresowania są kończyny dolne (tkanki, narządy, z których są zbudowane). A co za tym idzie, także ich diagnozowanie i leczeniem. Chodzi tutaj o wszelkie choroby stóp, czy stawu skokowo-goleniowego.

Sama nazwa pochodzi zresztą z języka greckiego. Wzięła się oczywiście od dwóch słów. Jedno oznacza stopę – Podos, a drugie naukę, a więc Logos. Co ważne, w skład tej nauki wchodzą różne dziedziny. Wśród nich są m.in.: ortopedia, osteologia i flebologia.

Podolog i jego praca

Aby nasze chore kończyny prawidłowo funkcjonowały, warto więc udać się do podologa. Ten specjalista zdiagnozuje, a później zajmie się leczeniem zmian skórnych lub płytki paznokciowej za pomocą narzędzi, jakimi są frezarki do podologii. Co ciekawe, nie jest to zawód podlegający pod medycynę, a kosmetologię. A do rejestru zawodów został wpisany niedawno, bo w 2015 roku

Jeżeli potrzebujemy pomocy takiego fachowca, należy koniecznie sprawdzić (dopytać), jakie ma on doświadczenie. Dlaczego? Bo w grę wchodzi bezpieczeństwo. Podologiem powinna nazywać siebie osoba, która ukończyła specjalistyczne szkolenia, ale trwające dłużej niż kilkanaście godzin. Tylko wtedy możliwe jest zaufanie i pewność, że zabiegi są na sto procent profesjonalne.

Frezarki do podologii

Wspomniane już frezarki podologiczne to podstawowe narzędzie pracy podologa. To urządzenie będące niezbędnym elementem wyposażenia gabinetu (także kosmetycznego). Przede wszystkim bardzo ułatwia wykonywanie precyzyjnych zabiegów na paznokciach oraz skórze.

Kiedy poszukamy w internecie tego przyrządu, to najczęściej wyświetli się nam w połączeniu z pielęgnacją stóp. Nic dziwnego. Frezarki do pedicure (ta nazwa nie dotyczy tylko malowania paznokci) pozwalają na na skuteczną walkę z odciskami lub zmianami, które mogą być wynikiem różnych schorzeń, chociażby grzybicy. Są lepsze niż pilniki itp., bowiem charakteryzują się wszechstronnością. Frezarki do pedicure sprawiają, że można szybciej i dokładniej zająć się danym obszarem skóry.