Dziurawiec pospolity jest jedną z najbardziej znanych roślin o właściwościach prozdrowotnych. Jego uprawy można spotkać praktycznie na całym świecie, jednak w naszym klimacie te rośliny same rozsiewają się bardzo gęsto po polach i łąkach.
Dziurawiec kiedy zbierać?
Bardzo charakterystyczny wygląd dziurawca pozwala na jego łatwe rozpoznanie. Charakterystyczne drobne, żółte kwiatki wyrastają na szczycie wysokiej i sztywnej łodygi tworząc pewnego rodzaju.
Dziurawiec kwitnie praktycznie przez całe lato. Kwiaty pojawiają się już w czerwcu i pozostają do końca sierpnia, a w sprzyjających warunkach nawet do końca września.
Decydując się na samodzielne zbieranie dziurawca należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim te rośliny należy zbierać wyłącznie w okresie ich kwitnienia. Najlepiej zrobić to w ciepły, suchy dzień w godzinach porannych, kiedy kwiaty są całkowicie otwarte.
Dziurawiec zastosowanie w ziołolecznictwie
Dziurawiec pospolity jest bardzo często stosowaną rośliną w ziołolecznictwie. Jest on przede wszystkim polecany w przypadku wszelkich dolegliwości pochodzących ze strony układu pokarmowego.
Ta roślina posiada między innymi właściwości rozkurczowe, dzięki czemu bardzo skutecznie łagodzi bóle brzucha różnego pochodzenia. Posiada korzystny wpływ na cały proces trawienia, w tym w szczególności na przepływ żółci.
Pomimo naturalnego pochodzenia i wykazywania działanie leczniczego, stosowanie dziurawca powinno być zawsze poprzedzone konsultacją z lekarzem. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób, które regularnie stosują lekarstwa.
Dziurawiec zastosowanie w stanach depresyjnych i łagodzeniu napięcia nerwowego
Dziurawiec pospolity wpływa także bardzo korzystnie na działanie układu nerwowego. Przy dolegliwościach wynikających z nadmiernego pobudzenia nerwowego lub obniżonego nastroju stosuje się jednak zazwyczaj nie napar lecz wyciąg z tej rośliny.
Dziurawiec wskazany jest dla wszystkich osób cierpiących z powodu nerwic, problemów ze snem, stanów wyczerpania, a także stanów depresyjnych. Można go bezpiecznie stosować jedynie w przypadku nie korzystania z terapii farmakologicznej, ponieważ może on wpływać znacząco na obniżenie wchłaniania się substancji aktywnych lekarstw.