Skip to content Skip to footer

Fototerapia w medycynie estetycznej

W ciągu ostatnich lat doszło do niesamowitego rozwoju medycyny estetycznej. Zaczęto wykorzystywać w niej coraz ciekawsze i nowocześniejsze metody leczenia, w tym m.in. fototerapię. Wielopłaszczyznowe działanie terapii światłem wykorzystywane jest już w wielu gabinetach. Co zatem można konkretnie osiągnąć z pomocą tego zabiegu?

Właściwości różnych odmian światła

W zależności od koloru światła będzie mieć ono inne działanie. To niebieskie poradzi sobie ze zlikwidowaniem bakterii i dzięki temu wspomoże leczenie trądziku (zwłaszcza trądziku pospolitego). Fototerapia wykorzystująca światło żółte jest z kolei stosowana do zwalczania blizn potrądzikowych oraz innych przebarwień.

Światło czerwone sprawdza się na skórze dojrzałej, gdyż stymuluje skórę do produkowania kolagenu, który ją wygładza i tym samym prowadzi do zmniejszenia widoczności zmarszczek. Światło podczerwone działa z kolei przeciwzapalnie. Jest bardzo silne i intensywne.

Ogólny opis zabiegu

Fototerapię przeprowadza się głównie w gabinetach dermatologicznych oraz klinikach medycyny estetycznej. To zabieg, który może być wykonywany wyłącznie przez wyspecjalizowanych w tym kierunku lekarzy.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, na podstawie którego wybiera później odpowiedni typ światłoterapii. Zabieg trwa od kilkunastu minut do kilku godzin. Można go przeprowadzać o każdej porze roku.

Skutki uboczne zabiegu

Fototerapia jest jednym z tych zabiegów, o których medycyna wie na tyle dużo, by przeprowadzać je w sposób całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Metoda w większości przypadków nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Po jej przeprowadzeniu nie jest też wymagany żaden okres rekonwalescencji.

Leczenie światłem jest jednak niedozwolone u pewnych osób: kobiet w ciąży, ludzi uczulonych na światło oraz tych chorujących na nowotwory.

Dodatkowe informacje

Tak to już zwykle bywa, że jeden zabieg nie pozwala na uzyskanie optymalnych i zamierzonych efektów. Częstotliwość światłoterapii zawsze dostosowywana jest indywidualnie.

W przypadku leczenia łuszczycy zaleca się nawet, by na fototerapię uczęszczać każdego dnia przez określoną ilość czasu. Po zakończonej serii, aby utrzymać efekty na dłużej, wystarczy od czasu do czasu wybrać się na zabieg podtrzymujący rezultaty leczenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.