Skip to content Skip to footer

Historia marki Guerlain

Guerlain to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie kosmetyków, kojarzona głównie z ekskluzywnymi perfumami dla kobiet i mężczyzn. Ta francuska firma powstała niemal 200 lat temu, co czyni ją jednym z najstarszych na świecie domów perfumeryjnych. Liczba zapachów wyprodukowanych pod szyldem Guerlain perfum damskich wynosi ponad 700.

Jak to się zaczęło?

Założyciel firmy, Pierre-Francois-Pascal Guerlain, otworzył swoją pierwszą perfumerię w Paryżu w 1828 r. Z wykształcenia był chemikiem i od początku komponował zapachy w głównej mierze na indywidualne zamówienie ekskluzywnej klienteli, wykorzystując przy tym swoje szerokie znajomości w wyższych sferach francuskiego społeczeństwa. Dość szybko osiągnął spektakularne sukcesy, tworząc perfumy dla arystokracji oraz dla królów i królowych europejskich, w tym dla królowej Wiktorii i królowej Izabeli II Hiszpańskiej.

Długoletnia tradycja rodzinnej firmy

Od tamtej pory aż pięć kolejnych pokoleń rodziny Guerlain kontynuowało pracę nad kreowaniem nowych, niepowtarzalnych perfum. Najsłynniejszym z potomków założyciela firmy był jego wnuk Jacques, który przeszedł do historii jako twórca około 400 zapachów, czyli ponad połowy wszystkich kompozycji zapachowych wykreowanych w historii koncernu. Niektóre opracowane przez Jacquesa Guerlain perfumy damskie takie jak Shalimar (1925), Mitsouko (1919) czy Vol de Nuit (1933) są produkowane i sprzedawane po dziś dzień.

Przejęcie przez Louis Vuitton

Na początku lat 90. XX wieku przemysł perfumeryjny i kosmetyczny podlegał procesom intensywnej konsolidacji. Na fali tego trendu w 1994 roku członkowie rodziny Guerlain sprzedali swoje udziały w spółce koncernowi LVMH, a tym samym skład zespołu opracowującego nowe zapachy został poszerzony o światowej sławy kreatorów spoza rodziny. W tych nowych dla firmy okolicznościach marka Guerlain poradziła sobie znakomicie, wypuszczając na rynek takie kultowe zapachy jak Champs-Elysées (1996), Aqua Allegorica Pamplelune (1999), L’Instant de Guerlain (2004), czy Insolence (2006).

Guerlain to nie tylko perfumy

Sygnowane marką Guerlain perfumy damskie to zdecydowanie flagowa linia produktowa firmy i jej największy znak rozpoznawczy. Jednak Guerlain to także portfolio wysokiej jakości kosmetyków do makijażu oraz szeroka oferta preparatów pielęgnacyjnych takich jak kremy do twarzy czy balsamy do ciała. Warto wiedzieć, że założyciel firmy zaczynał właśnie od produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, a dopiero po kilku latach skoncentrował się na tworzeniu kompozycji zapachowych.