Do schorzeń skórnych dłoni dochodzi na skutek różnych czynników. W jaki sposób można leczyć te dolegliwości? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie preparaty, a także, kiedy udać się do lekarza!
Co może wywołać choroby skórne dłoni?
Na dolegliwości jak choroby skóry dłoni może być narażona każda osoba. Jakie są główne przyczyny powstawania takich schorzeń?
Choroby skórne dotykające dłoni mogą być wywołane przez wiele czynników zewnętrznych, na przykład mogą być to:
– brak pielęgnacji skóry
– stosowanie wysuszających kosmetyków
– choroby autoimmunologiczne
– alergie skórne
– zakażenia bateriami, grzybami
– urazy skóry
Leczenie schorzeń skóry dłoni
Gdy dochodzi do powstania chorób skórnych dłoni, najlepiej od razu rozpocząć ich leczenie, aby szybko zredukować nieprzyjemne dolegliwości jak suchość, łuszczenie się skóry, jej pieczenie czy swędzenie.
Dolegliwości jak choroby skóry dłoni można leczyć we własnym zakresie, gdy nie są one znacznie nasilone, jednak w określonych przypadkach konieczne jest udanie się do lekarza.
Samodzielne leczenie chorób skórnych dłoni
Gdy pojawiają się dolegliwości jak choroby skóry dłoni, należy przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Gdy jest ona prowadzona nieprawidłowo, wtedy może nasilać objawy.
Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu delikatnych środków myjących do dłoni. Najlepiej zrezygnować ze zwykłych mydeł i stosować mydła w płynie z delikatnymi detergentami, bez SLES i SLS.
Należy także pamiętać o tym, aby często stosować kremy do rąk, które tworzą na skórze ochronną warstwę i zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości.
Leczenie chorób skóry dłoni u lekarza
Zdarza się, że choroby skórne dłoni wymagaj sięgnięcia po leki apteczne, które mogą wymagać także uzyskania recepty.
Najczęściej wizyty u lekarza będą wymagały nasilone i nawracające dolegliwości, między innymi drożdżyce i grzybice, schorzenia bakteryjne, niegojące się rany czy AZS – atopowe zapalenia skóry i zapalenia alergiczne. Stosuje się wtedy antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, miejscowe leki ze sterydami.
Wiele leków można również zakupić bez recepty, na przykład środki zawierające słabsze antybiotyki oraz substancje przeciwgrzybicze. Dzięki temu można leczyć schorzenia we własnym zakresie, bez czekania na wizytę u lekarza.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.