Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę wybierając tasaki kuchenne?

Porządny tasak kuchenny od renomowanego producenta to inwestycja na lata, dlatego też tym bardziej nie warto na nim oszczędzać. Ostre i ergonomiczne noże są niezbędne zwłaszcza jak sporo czasu spędza się w kuchni przy gotowaniu.

Wielkość i klasa producenta

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na wielkość tasaka. Producenci oferują tasaki o różnej wielkości, dlatego też można dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby zwrócić szczególną uwagę nie tylko na grubość klingi, ale również na grubość samego trzonka. Przy rąbaniu kości kluczową rolę odgrywa pewny chwyt.

Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście tasaki kuchenne od renomowanych producentów. Rzetelne firmy bardzo często na swoje tasaki udzielają dożywotnej gwarancji, która obok pozytywnych referencji klientów jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania. Uważać należy z kolei na tanie tasaki sprowadzane z Chin, których jest pełno na portalach aukcyjnych.

Wysokiej jakości materiał

Profesjonalny tasak kuchenny spełniać będzie swoje zadania tylko wtedy, gdy wykonany będzie z wysokiej jakości materiału. Jeżeli chodzi o sam nóż, to wykonany jest on nie tylko ze stali nierdzewnej, ale również z niezawodnej stali węglowej, która może pochwalić się doskonałymi parametrami użytkowymi.

Jeżeli chodzi o sam trzonek, to dostępne są modele drewniane i metalowe. Największym atutem klingi wykonanej ze stali węglowej jest to, że bez problemu można ją szybko i dobrze naostrzyć. Największą wadą jest z kolei podatność na korozję, dlatego też pamiętać należy o systematycznej pielęgnacji ostrza. Najbardziej odporne na niszczenie są tasaki ze stali nierdzewnej. Niestety bardzo trudno jest je porządnie zaostrzyć.

Szerokie zastosowanie

Nowoczesne tasaki kuchenne mogą pochwalić się bardzo szerokim zastosowaniem, dlatego też bez problemu można znaleźć jest w każdej kuchni. Największym zainteresowaniem cieszą się tasaki japońskie, które doskonale radzą sobie z niewielkimi kościami, chrząstkami i stawami. Dzięki tasakowi można także rozłupić dynię albo ananasa. Doświadczeni kucharze wykorzystują japońskie tasaki przy oprawianiu homara.

Na rynku można znaleźć wiele tasaków kuchennych, które idealnie sprawdzą się przy szatkowaniu. Tasaki do warzyw powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie kwasów organicznych, które jak powszechnie wiadomo występują właśnie w produktach roślinnych.

Tasaki kuchenne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.