Skip to content Skip to footer

Jak zapewnić odpowiednią opiekę seniorowi?

Społeczeństwo staje się coraz starsze. Wiele osób w rodzinie ma osoby, którymi trzeba się opiekować. Opieka nad seniorem to nie jest łatwa sprawa, szczególnie jeśli jest to osoba mocno schorowana i wymagająca stałej opieki. Jak zajmować się seniorem? Jak przygotować mieszkanie dla seniora? A może lepiej skorzystać z profesjonalnej placówki?

Co warto wiedzieć opiekując się seniorem?

Osoby starsze wymagają bardzo często pomocy. Czasami jest to prosta pomoc polegająca na tym, że trzeba pomóc w codziennych czynnościach, ugotować obiad, zrobić zakupy czy posprzątać mieszkanie. Ale są także osoby starsze, które mają trudności z poruszaniem się lub są na stałe przykute do łóżka i w takim przypadku wymagają one szczególnego traktowania.

Jeśli senior jest chory i nie porusza się samodzielnie to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Można do tego celu zatrudnić pielęgniarkę lub znaleźć osobę, która ma doświadczenie w opiece nad starszymi osobami. Jeśli nie ma odpowiednich warunków domowych, to czasami najlepszym wyborem jest skorzystanie z domu seniora.

Opieka nad seniorem w domu – jak odpowiednio przygotować mieszkanie?

Jeśli Opieka nad seniorem odbywa się w domu, to należy odpowiednio przygotować nie tylko pokój dla niego, ale także pozostałe pomieszczenia, aby mógł się swobodnie poruszać. Osoby starsze bardzo często mają problemy ruchowe, dlatego należy usunąć wszelkie przeszkody znajdujące się na podłodze. Warto także zamontować uchwyt przy toalecie i postawić krzesełko pod prysznicem.

Jeśli osoba jest leżąca to należy zadbać o odpowiednie łóżko. Najlepszym wyborem jest wypożyczenie lub kupno łóżka elektrycznego rehabilitacyjnego, które znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie chorego oraz opiekuna.

Jaką opiekę oferują domy seniora?

Czasami opieka nad starszą osobą jest niemożliwa przez najbliższych członków rodziny. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Między innymi są to niewystarczające umiejętności, praca lub brak warunków mieszkaniowych.

Domy seniora oferują profesjonalną opiekę nad osobami starszymi. Można korzystać w nich z zabiegów rehabilitacyjnych, opieki lekarza i pielęgniarki oraz fizjoterapeuty. Zapewniają one świetne warunki, w których senior czuje się dobrze i komfortowo.