Skip to content Skip to footer

Jak zmienia się moda sezonowa?

Każdy sezon ma swoje typowe ubrania i nikogo to nie dziwi – inaczej wyglądają i z innych materiałów są wykonywane letnie ubrania, a inaczej odzież damska na jesień. Jak powinna zmieniać się szafa kobiety zależnie od pory roku i czy zdarza się, że coś można nosić przez cały rok?

Moda na lato

Lata przyzwyczaiły nas już do upałów, dlatego też w tym sezonie ubrania powinny być przede wszystkim lekkie i przewiewne – świetnie sprawdzą się wszystkie ciuchy wykonane z lnu i innych delikatnych, naturalnych tkanin. Doskonale odnajdą się tutaj luźne koszule, lekkie sukienki i krótkie spódnice. W chłodniejsze dni przydadzą się żakiety lub cieniutkie sweterki, które znajdą swoje zastosowanie także w odzieży damskiej na jesień. Należy przy tym wybierać żywe kolory – intensywne czerwienie, żółcie – a także biel.

Wiosna i jesień

Wiosna i jesień to pory roku bardzo podobne do siebie pod względem temperatur i warunków pogodowych, a w naszym klimacie trwają najdłużej, wbrew wyuczonym formułkom o 3 miesiącach na porę roku. Nic więc dziwnego, że odzież damska na jesień i wiosnę jest najbardziej zróżnicowana, a także znajduje najwięcej miejsca w szafach. W czasie tych pór roku zwykle potrzebne są ciepłe ubrania – swetry, sukienki z dzianiny i najlepiej nieprzemakalne kurtki. Odzież damska na jesień i wiosnę różni się kolorystyką – jesienna jest utrzymana w ciepłych barwach, królują czerwienie, przygaszone żółcie i brązy, natomiast wiosną wybiera się raczej barwy soczyste i żywe – zielenie, ostre żółcie. Warto jednak wybierać także bardziej uniwersalne barwy, jak czernie, biele czy beże, ponieważ takie ubrania świetnie odnajdą się również w trakcie innych pór roku, a drobnymi dodatkami łatwo je dostosować do najnowszych trendów kolorystycznych.

Zimowe ubrania

W naszych wyobrażeniach zima jest zimna, śnieżna, chodniki są oblodzone, a sople zwisają z dachów. Rzeczywistość niestety jest już inna – choć mrozy i śnieg się zdarzają, to raczej trudno uznać je za normę. W czasie tej pory roku warto więc mieć w szafie puchową kurtkę i trochę cieplejszych swetrów, przydać się mogą także kozaki, ale prawda jest taka, że w czasie jej trwania częściej będziemy nosić odzież damską na jesień niż rzeczywiście zimowe ubrania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Salko.