Skip to content Skip to footer

Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

Strata bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie. Niezależnie od tego, czy śmierć przychodzi nagle, czy jest wynikiem wieloletniej nawet choroby. Zawsze dla bliskich jest to cios prosto w serce. Czują oni szok, niedowierzanie i mija wiele długich miesięcy, czasem lat, zanim minie okres żałoby. Warto przez ten czas zaopiekować się sobą możliwie najlepiej.

Jak wspierać bliską osobę po stracie?

Jeśli w naszym otoczeniu jest osoba, która straciła niedawno kogoś bliskiego, na pewno warto ją wspomóc w tych trudnych chwilach. Okres żałoby trwać może bardzo długo, jednak pierwsze chwile są bez wątpienia jednymi z najcięższych, a przecież trzeba równolegle zająć się organizacją pochówku. Nie da się ukryć, że w takich chwilach docenia się każdą pomoc. Nie każdy umie znaleźć w sobie siłę, aby zorganizować pogrzeb. Obecnie zakłady pogrzebowe funkcjonują na wysokim poziomie, maksymalnie ściągając z barków wszelkie obowiązki, jakie należy dopełnić przy pochówku zmarłego. Mimo to, wsparcie bliskiej osoby na pewno może tu dodatkowo pomóc.

Co mówić osobie w okresie żałoby?

Niektórzy ludzie lubią przepracować wszystko w sobie. Nie dzielą się swoimi emocjami, wolą zaszyć się i samotnie przejść ten ciężki okres żałoby. Jeśli nasz znajomy to właśnie taki typ, warto dostosować się do niego w tej kwestii. Wystarczy być blisko, dawać znać, że kiedy tylko potrzebuje, jesteśmy do jego dyspozycji. Być może nigdy nie skorzysta z naszego ramienia, aby się wypłakać, ale może lepiej poczuje się mając świadomość, że ma blisko siebie wsparcie. Duża część osób chce wspominać zmarłego, rozmawiać o swojej stracie i wówczas również warto spróbować spełnić oczekiwania takiej osoby. Niekiedy warto zatem milczeć, a w innym wypadku można rozmawiać, jeśli żałobnik tego właśnie chce. Czasem proste słowa „bardzo mi przykro, jestem tu dla ciebie”, wystarczą, aby podnieść kogoś choć odrobinę na duchu.

Kiedy potrzebna jest pomoc psychiatry?

Jeśli nie radzimy sobie z udzieleniem pomocy komuś w okresie żałoby, zdecydowanie należy skierować taką osobę do specjalisty. Wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy stracili bliskich nagle, potrzebuje pomocy psychologa bądź psychiatry. W tym trudnym czasie, mogą oni nawet chcieć wspomóc się lekami psychotropowymi, które pomogą odbierać rzeczywistość w nieco bardziej kolorowych barwach. Czasem na takie leczenie decydują się osoby, które przez bardzo długi czas nie mogą się uporać z żałobą. Wiele osób tracąc kogoś traci niejako sens swojego życia. Wówczas na pewno konieczna jest pomoc psychiatry.