Skip to content Skip to footer

Konsultacje lekarskie on-line; najważniejsze informacje

XXI wiek można śmiało nazwać epoką cyfryzacji. Obecnie zdecydowanie coraz częściej stawiamy na rozwiązania internetowe, pojawiają się one także w medycynie pod nazwą konsultacji lekarskich. Co warto wiedzieć o takich konsultacjach lekarskich on-line? Jak w ogóle one wyglądają? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Jak wyglądają konsultacje lekarskie on-line?

W takiej najbardziej pełnej wersji powinno to wyglądać tak, że lekarz siada przed urządzeniem wyposażonym w kamerkę i pacjent także. Wówczas lekarz ma chociaż szansę zobaczyć tego pacjenta, sprawdzić, co przez pacjenta określane jest jako „wysypka” czy „obrzęk”. Dzięki temu diagnoza może nie jest pełna, jednak w ten sposób można chociaż zweryfikować, kto naprawdę nagle potrzebuje pomocy, kto zaś niekoniecznie.

Czasem jednak takie konsultacje wyglądają nieco inaczej. Mówiąc zaś dokładniej, konsultacje lekarskie on-line mogą również polegać na przesyłaniu mailem dokumentacji medycznej pacjenta np. do innej kliniki w innym mieście czy kraju. Najczęściej po to, aby ocenić możliwości leczenia w innym ośrodku.

Czasem także takie konsultacje lekarskie przez internet polegają na zadaniu ogólnego pytania, na które lekarz na jakiejś stronie odpowiada.

Czy poprzez konsultacje lekarskie on-line można postawić pełną diagnozę?

Niespecjalnie. Taki system zaczyna funkcjonować w wielu krajach skandynawskich, jednak ma on na celu przede wszystkim właśnie weryfikację, czy jest to problem wymagający konsultacji lekarskiej, czy nie do końca.

Warto w tym momencie podkreślić, że szczególnie mało wiarygodne są właśnie różnego rodzaju konsultacje, w których rzekomy lekarz odpowiada za zapytanie pacjenta. Nawet jeśli to rzeczywiście odpowiada lekarz, to warto mieć na uwadze, że opiera się on wyłącznie na informacjach, które sami mu podaliśmy.

Czy w Polsce funkcjonują konsultacje lekarskie przez internet?

Niestety, takie w wersji z kamerką jak na razie są jedynie przyszłością. Obecnie, kiedy nie może być zrealizowana wizyta albo też lekarz musi jakoś zweryfikować, czy wizyta naprawdę jest konieczna, to odbywają się raczej teleporady, czyli porady przez internet.

Trzeba u nas natomiast naprawdę uważać na porady pisane gdzieś tam na zwykłych forach – nigdy nie wiadomo, czy odpowiada lekarz!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki