Skip to content Skip to footer

Na co warto uważać podczas karmienia piersią.

Okres ciąży to czas, kiedy przyszła mama musi o siebie dbać i uważać na wiele rzeczy, które mogą zaszkodzić zarówno jej, jak i nienarodzonemu dziecku. Gdy maluch już się pojawi na świecie nie, oznacza to, że kobieta ma zupełnie wrócić do dawnego stylu życia, ponieważ nie wszystkie nawyki byłyby odpowiednie podczas karmienia piersią.

Potrawy i napoje, których warto unikać.

Co prawda karmiąca mama nie powinna stosować specjalnej diety z tego powodu, że karmi piersią. Jednak warto od razu po porodzie ograniczyć spożywanie niektórych produktów, żeby nie wywołało to żadnych dolegliwości u dziecka.

Potrawy, na które warto uważać, a nawet unikać na samym początku to te, które zawierają produkty wzdymające, ponieważ może to wywołać wzdęcia u dziecka, które ma jeszcze niewykształcony przewód pokarmowy. Poza tym do źle tolerowanych zalicza się również ostre przyprawy, a nawet orzeszki, które są silnym alergenem.

Oprócz potraw, na które należy uważać, znajdują się także napoje. I tutaj koniecznie trzeba zaliczyć różnego rodzaju trunki alkoholowe, które wraz z mlekiem matki przedostają się do organizmu dziecka. Do napoi mogących wywołać kolkę u malucha należą wszelkie napoje gazowane. W granicach rozsądku zaleca się także spożywania kawy czy mocnej herbaty.

Depilacja laserowa, dlaczego warto zaczekać.

Wszelkie nieingerujące w ciało metody depilacji są jak najbardziej wskazane jednak depilacja laserowa a karmienie piersią nie idą ze sobą w parze. To jak długo należy się powstrzymać od depilacji laserowej zależy od samej kobiety, a dokładniej od jej skóry.

Dzieje się tak, ponieważ podczas samej ciąży, jak i karmienia piersią skóra staje się bardziej wrażliwa tak więc ta metoda mogłaby podrażnić dość delikatną skórę.

Metoda usuwania owłosienia przedstawiona powyżej nie wpływa na nowo narodzone dziecko, ponieważ depilacja laserowa a karmienie piersią dotyczy wyłącznie kobiety.

Nie wszystkie leki dozwolone.

Czasami zdarza się, że u kobiety karmiącej pojawiają się problemy zdrowotne może to być zarówno zwykle przeziębienie, jak i inne schorzenie. Musi ona pamiętać wtedy, że nie wszystkie leki są dozwolone w czasie całego okresu trwania laktacji.

To jakie suplementy czy inne leki może zażywać świeżo upieczona mama decyduje lekarz. Co prawda mało leków można zażywać podczas karmienia piersią to jednak są leki produkowane z myślą o mamach karmiących.

W przypadku niestosowania się do zaleceń bądź zakazów dotyczących brania poszczególnych leków można zaszkodzić przede wszystkim maluszkowi, który takie substancje wypija wraz z mlekiem mamy.