Starszy wiek oznacza różne zmiany w naszym organizmie, które niestety predysponują nas często do powstawania różnych chorób. Jak przedstawiają się choroby skóry głowy seniora oraz jak w zasadzie można im zapobiegać albo sobie z nimi radzić?
Przyczyny chorób skóry głowy seniora
Na początek warto mniej więcej opowiedzieć o tym, skąd się w ogóle biorą takie problemy. Otóż przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że u seniora naskórek staje się coraz to cieńszy. Co więcej produkcja kolagenu gwałtownie spada, w związku z tym skóra staje się znacznie mniej elastyczna oraz wytrzymała.
Co w związku z tym? Otóż staje się ona cienka, prześwitująca, staje się podatna na siniaki i inne wybroczyny. Co więcej zmniejsza się także ilość komórek pigmentowych. Warto jeszcze podkreślić, że na starość także zmniejsza się produkcja sebum.
Jakie w związku z tym możemy wymienić najważniejsze choroby skóry głowy seniora?
Sucha skóra głowy
Teoretycznie trudno de facto nazwać to chorobą, jednak stać się może poważnym problemem albo też sucha skóra głowy czasem jest jednym z objawów innych chorób.
Jak ona się prezentuje? Skóra zaczyna się robić szorstka, zrogowaciała, pojawiają się przebarwienia oraz charakterystyczne łuski. Co więcej – występować może także swędzenie skóry głowy. Zasadniczo przyczyną jest brak odpowiedniego nawodnienia i nawilżenia, zatem dolegliwości ustępują po zwiększeniu ilości przyjmowania płynów oraz po zastosowaniu środków nawilżających. Jeśli to nie pomoże, warto zbadać stan nerek oraz czy nie mamy cukrzycy.
Plamy starcze oraz nowotwory
Drugim problemem pod kątem częstości występowania są plamy starcze – brązowe, wielkości zwykle od centymetra do kilku. Pojawiają się one najczęściej w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie słoneczne. Powinno się je smarować kremem z filtrem UV, ponieważ niestety mogą pojawić się tu problem z nowotworzeniem, chociaż są one rzadkie.
Na koniec trzeba przejść do najbardziej poważnej rzeczy, czyli do nowotworów. Czy starci ludzie narażeni są jakoś na nowotwory tej okolicy? Oczywiście – występuje tutaj narażenie na raka płaskonabłonkowego. W obrębie głowy najczęściej lokalizuje się on na twarzy. Najczęściej ma postać drobnego owrzodzenia z podniesionymi brzegami „niegojącej się krostki”. Jest to najczęściej nowotwór miejscowo złośliwy – nie daje przerzutów, jednak trzeba go wyciąć.
Warto zatem stanowczo podkreślić, że jeśli mamy my jako seniorzy albo widzimy, że senior w naszej rodzinie ma jakąś nieznikającą plamkę na skórze głowy czy coś innego nas niepokoi, to warto skonsultować ten problem z lekarzem.