Gorsze dni dopadają każdego człowieka. Nawet najbardziej pozytywna osoba ma taki czas w swoim życiu, że dopada ją melancholia, dołek i wahania nastrojów. Takie sytuacje są zupełnie w porządku pod warunkiem, że zdarzają się raz na jakiś czas. Jeśli stan wewnętrznego zdenerwowania i psychicznego dołka nie opuszcza przez długi czas, należy zastanowić się nad pierwszą wizytą u psychologa.
Alarmujące objawy
Tak jak wspomniano, każdy człowiek ma czasami gorszy dzień, a nawet tydzień czy miesiąc. Istnieją jednak sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować. Pierwszym objawem ostrzegającym jest obojętność. Obojętność na bliskie osoby, obojętność na swoją pracę, pasję, tak naprawdę na każdy aspekt życia. Ciągłe przebywanie w samotności z powodu poczucia beznadziejności to niepokojący objaw. Bezsenność to również sygnał od organizmu, że coś jest nie tak. Przygodna bezsenność jest zupełnie naturalna, natomiast długie problemy ze snem znacznie obniżają komfort życia. Warto zdiagnozować przyczynę tych problemów, ponieważ ciągłe przyjmowanie leków nasennych (które nie zawsze działają) nie jest najlepszym pomysłem.
Obniżenie nastroju i stan depresyjny czasem wpływa na człowieka tak bardzo, że ten nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a w szczególności pójść do pracy. Taki stan wynika zazwyczaj z choroby w rodzinie, rozwodu czy śmierci bliskiej osoby z czym człowiek nie potrafi sobie poradzić. W takich sytuacjach naprawdę warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże przejść przez tak trudny okres w życiu. Pierwsza wizyta u psychologa nie musi wynikać z bardzo poważnych zmian w psychice. Warto udać się do niego w przypadku pierwszych objawów obniżonego nastroju. Złe samopoczucie nie oznacza stanu depresji, może wynikać z innych rzeczy do których źródła pomoże dotrzeć psycholog. Pamiętajmy, że do psychologa nie potrzebne jest skierowanie, każda zaniepokojona osoba może odbyć taką wizytę.
Psycholog, a psychiatra
Czasami problemy ze zdrowiem psychicznym wykraczają poza kompetencje psychologa. W takim przypadku pacjent otrzymuje skierowanie do specjalisty, czyli psychiatry. Szczególnie depresja i myśli samobójcze to dwa objawy z którymi bezwzględnie pacjent powinien pójść do psychiatry. Psychiatra zajmuje się chorobami, które wymagają leczenia farmakologicznego. Nie bójmy się pójść do psychologa, gdy czujemy, że dzieje się z nami coś złego. Tak naprawdę lepiej pójść do niego szybciej, niż gdy będzie już za późno. Korzyści z takiego spotkania mogą być nieprawdopodobnie duże, a przecież pierwsza wizyta u psychologa do niczego nie zobowiązuje