Skip to content Skip to footer

Tabletki na gardło – mądry wybór

Na różne problemy z gardłem najlepsze są tabletki do ssania. Są one nie tylko skuteczne, ale można je zażyć właściwie w każdej sytuacji, na przykład prowadząc auto czy siedząc na zebraniu. Kolejną zaletą jest także fakt, że większość takich tabletek jest dostępna bez recepty.

Ważna ulotka

Właśnie dlatego, że tabletki do ssania na gardło można kupić bez recepty, należy dokładnie zapoznać się z ulotką.
Wiele z tych leków ma w swoim składzie aspartam, więc nie mogą ich zażywać na przykład osoby chore na fenyloketonurię.
Szczególną ostrożność powinni zachować także diabetycy, ponieważ w wielu tabletkach do ssania na gardło jest dość duża zawartość cukrów. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że kilku producentów ma w swojej ofercie także tabletki bezcukrowe, wystarczy tylko poprosić o takie farmaceutę.

Bez recepty nie znaczy bez kontroli

Chociaż tabletki na gardło kupimy bez recepty, nie znaczy to, że można je zażywać, jak się chce. Zazwyczaj należy je ssać powoli co kilka godzin, nie przekraczając sześciu pastylek na dobę. Jeśli po kilku dniach dolegliwości nie ustępują, najlepiej jednak zasięgnąć porady lekarza, a nie kupować bez konsultacji kolejne opakowanie tabletek na gardło.
Często bowiem pozornie niewinny ból lub przewlekła chrypka mogą być objawem poważnej choroby, więc konsultacja ze specjalistą jest jak najbardziej wskazana.

Dzieci pod szczególną ochroną

Ważne jest, by kupując tabletki na gardło, powiedzieć aptekarzowi, że chcemy je podać dzieciom. Wiele bowiem leków jest przeznaczonych dla dorosłych lub młodzieży powyżej dwunastego roku życia i w organizmach młodszych dzieci mogą wyrządzić szkodę.

tabletki do ssania na gardło

Dla maluchów są specjalne tabletki, które zazwyczaj mają owocowy smak i łagodniejsze działanie. Zwykle nie należy ich podawać maluchom poniżej szóstego roku życia, ponieważ może to być niebezpieczne – dziecko mogłoby się udławić. Oczywiście wiadomo, że nawet starsze dzieciaki mogą zażywać leki, w tym także tabletki do ssania na gardło, tylko pod kontrolą i w obecności dorosłych.

Uwaga na alergie

Substancje zawarte w tabletkach na gardło, jak w wielu innych lekach, u niektórych osób mogą wywołać reakcję alergiczną. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek, a w razie niepokojących objawów obowiązkowa konsultacja z lekarzem. Warto wtedy zabrać ze sobą ulotkę tabletek lub chociaż pamiętać ich nazwę, ponieważ to znacznie ułatwi lekarzowi wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Tabletki do ssania na gardło to na pewno duża ulga w ” gardłowej sprawie” jednak należy stosować je z głową.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Gardimax.com.pl