Skip to content Skip to footer

Jak wybrać dom opieki?

W życiu każdego z nas zdarzają się trudne decyzje do podjęcia, jednak ta jedna wymaga wyjątkowej siły – oddanie osoby nam bliskiej do domu opieki. Zazwyczaj taka decyzja jest konieczna – nie jesteśmy w stanie zapewnić naszemu seniorowi w domu całodobowej opieki, której on wymaga. Jednak obawiamy się, czy bliska nam osoba na pewno będzie miała godne warunki. Jak zatem wybrać najlepszy dom opieki?

Domy dla starców XXI wieku

Na samym wstępie warto zwrócić uwagę na fakt, że dzisiaj generalnie domy opieki wyglądają zupełnie inaczej. Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami trzymają się one wysokich standardów. Jednak istnieje kilka spraw, na które warto abyśmy zwrócili uwagę podczas poszukiwań. Co to będzie?

Osobista wizyta najlepszym sposobem

Na wstępie warto jeszcze podkreślić jedną rzecz – nie wybierajmy domu opieki jedynie na podstawie samego ogłoszenia. Przejdźmy się do danej placówki, porozmawiajmy z jej pracownikami, zobaczmy, jak wyglądają pokoje, łazienki. Dzięki temu zyskamy większą pewność, że wszystko jest w porządku. Pamiętajmy również o odwiedzaniu naszego seniora.

Dostosowanie domu opieki dla seniora

Wracając do wyboru domu opieki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy budynek posiada wszystkie konieczne dla seniorów udogodnienia. Do nich zaliczyć można na pewno brodziki zamiast wanien, poręcze przy ścianach i w łazience, antypoślizgowe posadzki itp. Warto zorientować się również, czy dom opieki posiada konieczne urządzenia pomocnicze jak np. balkoniki i wózki. W poszukiwaniu odpowiedniego ośrodka warto wziąć pod uwagę dom opieki http://www.kasmin.pl/ na mazowszu.

Odpowiednia opieka

Następnie sprawdźmy, czy nasz senior będzie mieć zapewnioną dobrą opiekę. Przede wszystkim musi ona być całodobowa – ktoś zawsze musi doglądać seniorów. Muszą to być również osoby o odpowiednim przeszkoleniu. Warto również zwrócić uwagę na z pozoru błahe rzeczy jak np. dzwonek do wezwania pomocy w pokojach i łazienkach.

Zajęcia dodatkowe i rehabilitacja

Każda decyzja o oddaniu seniora pod profesjonalną opiekę jest czymś spowodowana – mogą to być procesy neurodegeneracyjne czy cięższa niesprawność. Jednak niezależnie od przyczyny niepełnosprawności na starość zajęcia dodatkowe, jak wspólny śpiew czy rehabilitacja pomogą zahamować procesy chorobowe i przyniosą ulgę.

Podsumowując, warto jeszcze raz podkreślić, że dzisiejsze domy opieki różnią się znacznie od tego, co było gdzieś dawno temu przed wojną. Dzisiaj, po uprzedniej wizycie w kliku domach z pewnością uda nam się wybrać taki, który nie tylko będzie blisko nas, ale zapewni naszemu seniorowi całodobową, kompleksową opiekę i rehabilitację.