Skip to content Skip to footer

Na co warto zwrócić uwagę wybierając dom opieki?

Domy opieki są rozwiązaniem coraz chętniej wybieranym przez Polaków. Coraz bardziej intensywny tryb życia oraz natłok obowiązków sprawiają, że bardzo ciężko jest sprawować nad osobą chorą odpowiednią opiekę. Leczenie Alzheimera czy innych chorób wieku podeszłego w domu, również stanowić może dla wielu osób zbyt duże wyzwanie. Tymczasem rehabilitacja w domu opieki przeprowadzana jest pod nadzorem doświadczonych osób oraz odbywa się regularnie. Polacy mają do wyboru zarówno placówki państwowe, jak i prywatne domy opieki. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na umieszczenie starszej osoby w takim miejscu?

Sprawdźmy poziom opieki

Przede wszystkim należy dobrze przyjrzeć się temu, jaka faktycznie opieka sprawowana jest w takim domu. Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę, ile opiekunek przypada na jednego starszego oraz jakie posiadają one kwalifikacje zawodowe.

Co w przypadku pogorszenia stanu zdrowia?

Prywatne domy opieki mogą mieć w swoim regulaminie przepis, mówiący o tym, że dana stawka za pobyt może zmieniać się w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że gdy leczenie Alzheimera lub innych chorób, zacznie wymagać większych kosztów, osoby zobowiązane do płacenia za pobyt, będą zmuszone uiścić większą opłatę niż było to założone na początku. Z tego względu warto wybierać przede wszystkim te placówki, w których opłata jest stała bez względu na stan zdrowia, a rehabilitacja w domu opieki nie wymaga dodatkowych kosztów.

Jak wygląda życie codzienne w domu opieki?

Warto przyjrzeć się także temu, jak na codzień wygląda życie w danej placówce. Niektóre domy opieki działają według ściśle określonego planu, gdzie wszystko odbywa się o danej, ustalonej godzinie. Inne natomiast mają o wiele bardziej luźny grafik. Dobrze jest również dowiedzieć się, jakie zajęcia i rozrywki dla starszych osób oferuje placówka. Wiele tego typu miejsc jest zaopatrzonych w specjalne świetlice, w których podopieczni mogą miło spędzić czas. Sprawdźmy czy na miejscu znajduje się biblioteka, czy w pokojach są telewizory oraz jakie inne rozrywki przewidziane są dla mieszkańców.

Co można ze sobą zabrać?

Bardzo ważnym punktem jest także to, co można ze sobą do takiego ośrodka zabrać. Wiele starszych osób ma przedmioty, do których są szczególnie przywiązane. Niektórzy mają także różne przyzwyczajenia, do których niezbędne są na przykład pewne sprzęty gospodarstwa domowego lub RTV. Warto dowiedzieć się wcześniej, co starsza osoba może ze sobą wziąć. Droższe domy opieki umożliwiają nawet przyjęcie podopiecznego z ulubionym zwierzęciem domowym. To dla wielu seniorów szczególnie ważny punkt.